VS

Renault Trafic Transporter vs Maxus Deliver 7 vertailu

Vertaa tehoa (170 hv vs 204 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 300 € vs 37 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Trafic Transporter vai Maxus Deliver 7?

Renault Trafic Transporter vs Maxus Deliver 7: tärkeimmät erot

Renault Trafic Transporter

  • lievästi taloudellisempi
  • ilmeisesti energiatehokkaampi
  • melkein huomaamattomasti nopeampi 0–100 km/h
  • erottuvasti kevyempi
Tiedot

Maxus Deliver 7

  • selvästi halvempi
  • lievästi enemmän tehoa
  • hieman pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Trafic Transporter

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Maxus Deliver 7 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 37 200 € , kun taas Renault Trafic Transporter maksaa 46 300 € . Ero on noin 9 127 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Renault Trafic Transporter kuluttaa 6,8 L/100km ja on siten lievästi taloudellisempi kuin Maxus Deliver 7, jonka kulutus on 8 L/100km. Ero on noin 1,2 L/100km.

Sähkönkulutuksessa etu on Renault Trafic Transporter: se kuluttaa 21,2 kWh/100km ja on ilmeisesti energiatehokkaampi kuin Maxus Deliver 7, jonka kulutus on 26,9 kWh/100km. Ero on noin 5,7 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Maxus Deliver 7 suoriutuu hieman paremmin: se yltää jopa 370 km:een, noin 52 km enemmän kuin Renault Trafic Transporter.

Deliver 7

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Maxus Deliver 7 tarjoaa lievästi enemmän tehoa204 hv verrattuna 170 hv:een. Ero on noin 34 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Renault Trafic Transporter on melkein huomaamattomasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 10,8 s, kun taas Maxus Deliver 7 tarvitsee 11,4 s. Ero on noin 0,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Renault Trafic Transporter vetää tuskin voimakkaammin, 380 Nm verrattuna 375 Nm:een. Eroa on noin 5 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Renault Trafic Transporter tarjoaa enemmän paikkoja – 6 vs. 3.

Omapainossa Renault Trafic Transporter on erottuvasti kevyempi – 1 848 kg verrattuna 2 360 kg:een. Painoero on noin 512 kg.

Kantavuudessa Renault Trafic Transporter tarjoaa minimaalisesti enemmän – 1 222 kg verrattuna 1 140 kg:een. Ero on noin 82 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Renault Trafic Transporter on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 46 300 €
Trafic Transporter

Renault Trafic Transporter

  • Moottorityyppi : Sähkö, Diesel
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 122 - 170 hv
  • Kulutus L/100km : 6,8 - 7 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 21,2 - 22,2 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 240 - 318 km
Renault Trafic Transporter
Maxus Deliver 7

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Renault Trafic Transporter

Renault Trafic on käytännöllinen ja tilava työjuhta, joka hoitaa arjen kuljetukset mutkattomasti ja ilman turhaa kikkailua. Se on ajoltaan rauhallinen ja varustelultaan järkevä – erinomainen valinta yritykselle tai tee-se-itse -harrastajalle, joka haluaa luotettavan paketin ilman yliammuttua luksusta.

Tiedot

Maxus Deliver 7

Maxus Deliver 7 on käytännöllinen ja tilava pakettiauto, joka muuttaa arkiset kuljetukset sujuvaksi eikä jätä kuljettajaa pulaan. Ohjaamo ja kuormatila on suunniteltu työtä varten: sopivan simppeli, kestävä ja ajateltu, jotta työpäivät kulkevat ilman turhaa säätöä.

Tiedot
Renault Trafic Transporter
Maxus Deliver 7

Kustannukset ja kulutus

Hinta
46 300 - 52 800 €
Hinta
37 200 - 60 700 €
Kulutus L/100km
6,8 - 7 L/100km
Kulutus L/100km
8 L/100km
Kulutus kWh/100km
21,2 - 22,2 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
26,9 - 28,2 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
240 - 318 km
Sähköinen toimintasäde
310 - 370 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 184 g/km
CO2
0 - 211 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Pakettiauto
Kori
Pakettiauto
Istuimet
3 - 6
Istuimet
3
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 848 - 2 075 kg
Omamassa
2 360 - 2 520 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 956 mm
Leveys
2 030 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
899 - 1 222 kg
Kantavuus
980 - 1 140 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
122 - 170 hv
Teho hv
148 - 204 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,8 - 13,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,4 - 11,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
245 - 380 Nm
Vääntömomentti
330 - 375 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
90 - 125 kW
Teho kW
108 - 150 kW
Iskutilavuus
1 997 cm3
Iskutilavuus
1 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 023 - 2 025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
A, G
CO2-tehokkuusluokka
A, G
Merkki
Renault
Merkki
Maxus
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.