VS

Opel Astra Sports Tourer vs Renault Symbioz vertailu

Vertaa tehoa (196 hv vs 158 hv), tavaratilaa ja hintaa (36 500 € vs 30 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Opel Astra Sports Tourer vai Renault Symbioz?

Opel Astra Sports Tourer vs Renault Symbioz: tärkeimmät erot

Opel Astra Sports Tourer

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • hieman enemmän tehoa
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • vähän nopeampi 0–100 km/h
  • tuskin enemmän tavaratilaa
Tiedot

Renault Symbioz

4,5 (5 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • tuskin kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Astra Sports Tourer

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Renault Symbioz on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 30 000 € , kun taas Opel Astra Sports Tourer maksaa 36 500 € . Ero on noin 6 450 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Opel Astra Sports Tourer kuluttaa 2,3 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Renault Symbioz, jonka kulutus on 4,5 L/100km. Ero on noin 2,2 L/100km.

Symbioz

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Opel Astra Sports Tourer tarjoaa hieman enemmän tehoa196 hv verrattuna 158 hv:een. Ero on noin 38 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Opel Astra Sports Tourer on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,7 s, kun taas Renault Symbioz tarvitsee 9,1 s. Ero on noin 1,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Opel Astra Sports Tourer vetää ilmeisesti voimakkaammin, 360 Nm verrattuna 265 Nm:een. Eroa on noin 95 Nm.

Astra Sports Tourer

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Renault Symbioz on tuskin kevyempi – 1 359 kg verrattuna 1 438 kg:een. Painoero on noin 79 kg.

Tavaratilan koossa Opel Astra Sports Tourer tarjoaa tuskin enemmän tilaa – 597 L verrattuna 576 L:een. Ero on noin 21 L.

Kantavuudessa Opel Astra Sports Tourer tarjoaa minimaalisesti enemmän – 502 kg verrattuna 459 kg:een. Ero on noin 43 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Opel Astra Sports Tourer hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 36 500 €
Astra Sports Tourer

Opel Astra Sports Tourer

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Diesel, Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 130 - 196 hv
  • Kulutus L/100km : 2,3 - 5 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 15,6 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 82 - 445 km
Opel Astra Sports Tourer
Renault Symbioz

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Opel Astra Sports Tourer

Opel Astra Sports Tourer on järkevä ja tyylikäs farmari, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja ajamisen keveyden ilman turhaa pauketta. Sen tavaratila nielee viikonloppureissut vaivatta ja ajettavuus tekee arjen kilometreistä miellyttävää — mainio valinta niille, jotka haluavat fiksun auton ilman liiallista näyttämistä.

Tiedot

Renault Symbioz

Renault Symbioz näyttää, miten auto voi muuttua kodin laajennukseksi: sisustus on yhtä aikaa kodikas ja futuristinen, kuin liikkuva olohuone. Se ei ehkä ole tavallisen ostajan arkea, mutta antaa selkeän kurssin siitä, mihin Renault haluaa viedä ajamisen tulevaisuudessa — älykäs, yhteensopiva ja hieman leikkisä.

Tiedot
Opel Astra Sports Tourer
Renault Symbioz

Kustannukset ja kulutus

Hinta
36 500 - 48 200 €
Hinta
30 000 - 37 300 €
Kulutus L/100km
2,3 - 5 L/100km
Kulutus L/100km
4,5 - 6 L/100km
Kulutus kWh/100km
15,6 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
82 - 445 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 132 g/km
CO2
102 - 136 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 438 - 1 765 kg
Omamassa
1 359 - 1 465 kg
Tavaratila
466 - 597 L
Tavaratila
492 - 576 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 859 mm
Leveys
1 797 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
434 - 502 kg
Kantavuus
455 - 459 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Diesel, Sähkö
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini MHEV
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
130 - 196 hv
Teho hv
140 - 158 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,7 - 10,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,1 - 11 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
230 - 360 Nm
Vääntömomentti
250 - 265 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
96 - 144 kW
Teho kW
103 - 116 kW
Iskutilavuus
1 199 - 1 598 cm3
Iskutilavuus
1 332 - 1 789 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
C, B, D, A
CO2-tehokkuusluokka
C, D, E
Merkki
Opel
Merkki
Renault
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.