VS

Nissan X-Trail vs Morgan Supersport vertailu

Vertaa tehoa (213 hv vs 408 hv), tavaratilaa ja hintaa (41 500 € vs 131 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Nissan X-Trail vai Morgan Supersport?

Nissan X-Trail vs Morgan Supersport: tärkeimmät erot

Nissan X-Trail

4,3 (7 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • selvästi taloudellisempi
Tiedot

Morgan Supersport

  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • merkittävästi kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

X-Trail

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Nissan X-Trail on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 41 500 € , kun taas Morgan Supersport maksaa 131 800 € . Ero on noin 90 291 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Nissan X-Trail kuluttaa 5,7 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Morgan Supersport, jonka kulutus on 7,7 L/100km. Ero on noin 2 L/100km.

Supersport

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Morgan Supersport tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa408 hv verrattuna 213 hv:een. Ero on noin 195 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Morgan Supersport on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,6 s, kun taas Nissan X-Trail tarvitsee 7 s. Ero on noin 3,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Nissan X-Trail vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 525 Nm verrattuna 500 Nm:een. Eroa on noin 25 Nm.

X-Trail

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Nissan X-Trail tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 2.

Omapainossa Morgan Supersport on merkittävästi kevyempi – 1 170 kg verrattuna 1 668 kg:een. Painoero on noin 498 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Nissan X-Trail voittaa niukalla marginaalilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 41 500 €
X-Trail

Nissan X-Trail

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV, Täyshybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 163 - 213 hv
  • Kulutus L/100km 5,7 - 6,9 L/100km
Nissan X-Trail
Morgan Supersport

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Nissan X-Trail

Nissan X-Trail on käytännöllinen ja luotettava katumaasturi, joka sopii niin perheen arkeen kuin pitemmillekin reissuille. Hillitty ulkonäkö kätkee avaran ja fiksun sisustan, ja ajettavuus tekee arjen matkanteosta ripauksen seikkailua ilman turhaa dramatiikkaa.

Tiedot

Morgan Supersport

Morgan Supersport on kuin elävä pala automobiilihistoriaa: käsityön jälki ja vanhan koulukunnan viehätys näkyvät ja tuntuvat, mutta ohjaus ja tuntuma tekevät siitä nautittavan kumppanin mutkaisilla teillä. Se ei sovi arjen ruuhkaan eikä tavaratilatarpeisiin, vaan hurmaa intohimoisen kuljettajan, joka etsii yksilöllisyyttä ja ajamisen puhdasta iloa.

Tiedot
Nissan X-Trail
Morgan Supersport

Kustannukset ja kulutus

Hinta
41 500 - 61 400 €
Hinta
131 800 - 144 800 €
Kulutus L/100km
5,7 - 6,9 L/100km
Kulutus L/100km
7,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
131 - 161 g/km
CO2
175 - 180 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Roadster
Istuimet
5 - 7
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 668 - 1 961 kg
Omamassa
1 170 kg
Tavaratila
177 - 585 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 840 mm
Leveys
1 805 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
432 - 574 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Täyshybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
163 - 213 hv
Teho hv
340 - 408 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7 - 9,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,6 - 3,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
300 - 525 Nm
Vääntömomentti
500 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
120 - 157 kW
Teho kW
250 - 300 kW
Iskutilavuus
1 497 cm3
Iskutilavuus
2 998 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
F, D, E
CO2-tehokkuusluokka
F, G
Merkki
Nissan
Merkki
Morgan
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.