Vertaa tehoa (143 hv vs 147 hv), tavaratilaa ja hintaa (26 000 € vs 27 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Nissan Juke vai Kia EV2?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Nissan Juke on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas Kia EV2 maksaa 27 700 € . Ero on noin 1 719 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Kia EV2 tarjoaa hieman enemmän tehoa – 147 hv verrattuna 143 hv:een. Ero on noin 4 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Kia EV2 on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8,7 s, kun taas Nissan Juke tarvitsee 10,1 s. Ero on noin 1,4 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Kia EV2 vetää vähän voimakkaammin, 250 Nm verrattuna 200 Nm:een. Eroa on noin 50 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Nissan Juke on ilmeisesti kevyempi – 1 274 kg verrattuna 1 620 kg:een. Painoero on noin 346 kg.
Kantavuudessa Kia EV2 tarjoaa hieman enemmän – 475 kg verrattuna 427 kg:een. Ero on noin 48 kg.
Kia EV2 voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Nissan Juke kääntää katseet röyhkeällä ja persoonallisella muotoilullaan — se ei pyri sulautumaan massaan vaan erottuu katujen pienoisveistoksena. Ajettavuus on pirteää ja sopii mainiosti kaupunkiin, ja se tarjoaa yllättävän paljon käytännöllisyyttä kompaktissa paketissa, joten Juke on oivallinen valinta niille, jotka haluavat persoonallisuutta arjen kulkupeleihin.
TiedotKia EV2 on käytännöllinen ja tyylikäs täyssähköauto, joka sopii hyvin kaupunki- ja arjen ajoon. Se tarjoaa miellyttävän ajokokemuksen ja riittävästi tilaa perheelle sekä kilpailukykyisen varustetason ilman turhaa kikkailua.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
26 000 - 38 700 €
|
Hinta
27 700 - 38 400 €
|
|
Kulutus L/100km
4,7 - 6 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
15,1 - 16,3 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
317 - 453 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
105 - 136 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4 - 5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 274 - 1 405 kg
|
Omamassa
1 620 - 1 625 kg
|
|
Tavaratila
354 - 422 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 800 mm
|
Leveys
1 800 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
405 - 427 kg
|
Kantavuus
400 - 475 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Täyshybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
114 - 143 hv
|
Teho hv
135 - 147 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,1 - 11,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,7 - 9,7 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
200 Nm
|
Vääntömomentti
250 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
84 - 105 kW
|
Teho kW
100 - 108 kW
|
|
Iskutilavuus
999 - 1 598 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E, C
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Nissan
|
Merkki
Kia
|