VS

Mitsubishi Eclipse Cross vs McLaren Supercar Series Coupe vertailu

Vertaa tehoa (218 hv vs 700 hv), tavaratilaa ja hintaa (50 000 € vs 258 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mitsubishi Eclipse Cross vai McLaren Supercar Series Coupe?

Mitsubishi Eclipse Cross vs McLaren Supercar Series Coupe: tärkeimmät erot

Mitsubishi Eclipse Cross

4,9 (2 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • merkittävästi pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Eclipse Cross

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Mitsubishi Eclipse Cross on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 50 000 € , kun taas McLaren Supercar Series Coupe maksaa 258 900 € . Ero on noin 208 935 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Mitsubishi Eclipse Cross suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 627 km:een, noin 594 km enemmän kuin McLaren Supercar Series Coupe.

Eclipse Cross

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa McLaren Supercar Series Coupe tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa700 hv verrattuna 218 hv:een. Ero on noin 482 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Supercar Series Coupe on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3 s, kun taas Mitsubishi Eclipse Cross tarvitsee 7,9 s. Ero on noin 4,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: McLaren Supercar Series Coupe vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 720 Nm verrattuna 300 Nm:een. Eroa on noin 420 Nm.

Eclipse Cross

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Mitsubishi Eclipse Cross tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa McLaren Supercar Series Coupe on huomattavasti kevyempi – 1 498 kg verrattuna 1 922 kg:een. Painoero on noin 424 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mitsubishi Eclipse Cross hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 50 000 €
Eclipse Cross

Mitsubishi Eclipse Cross

  • Moottorityyppi Sähkö
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 218 hv
  • Kulutus kWh/100km 16,7 - 17,1 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde 615 - 627 km
Mitsubishi Eclipse Cross
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitsubishi Eclipse Cross

Mitsubishi Eclipse Cross erottuu katukuvasta skarpilla muotoilulla ja hillityn käytännöllisellä sisustalla, joka toimii arjen toimistona ja vapaa-ajan retkissä. Ajettavuus tuntuu turvallisen varmalta ja tilaratkaisut on mietitty järkevästi, joten se kiinnostaa ostajaa joka haluaa kompaktin SUV:n ilman turhaa pönötystä.

Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

McLaren Supercar Coupe on atleettinen, veistoksellinen superauto, joka kääntää katseet ja lupaa adrenaliinia aina kun painat kaasua. Ohjaamossa sen terävä luonne palkitsee osaavan kuljettajan, mutta muistuttaa myös, että tämän kaltaisen koneen kanssa ilo tulee vastuullisesti — ja ehkä pienen hymyn kera naapurien kateudesta.

Tiedot
Mitsubishi Eclipse Cross
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
50 000 - 58 600 €
Hinta
258 900 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
4,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
16,7 - 17,1 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
615 - 627 km
Sähköinen toimintasäde
33 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
104 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 922 - 1 950 kg
Omamassa
1 498 kg
Tavaratila
545 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 908 mm
Leveys
1 913 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
385 - 413 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
218 hv
Teho hv
700 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
300 Nm
Vääntömomentti
720 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
160 kW
Teho kW
515 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
2 993 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
C
Merkki
Mitsubishi
Merkki
McLaren
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.