Vertaa tehoa (272 hv vs 205 hv), tavaratilaa ja hintaa (36 500 € vs 36 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, MG HS/EHS vai Nissan Qashqai?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Nissan Qashqai on minimaalisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 36 000 € , kun taas MG HS/EHS maksaa 36 500 € . Ero on noin 469 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: MG HS/EHS kuluttaa 0,5 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Nissan Qashqai, jonka kulutus on 4,3 L/100km. Ero on noin 3,8 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa MG HS/EHS tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa – 272 hv verrattuna 205 hv:een. Ero on noin 67 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h MG HS/EHS on lievästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,8 s, kun taas Nissan Qashqai tarvitsee 7,6 s. Ero on noin 0,8 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: MG HS/EHS vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 350 Nm verrattuna 330 Nm:een. Eroa on noin 20 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Nissan Qashqai on selvästi kevyempi – 1 420 kg verrattuna 1 735 kg:een. Painoero on noin 315 kg.
Tavaratilan koossa MG HS/EHS tarjoaa hieman enemmän tilaa – 507 L verrattuna 504 L:een. Ero on noin 3 L.
Kantavuudessa Nissan Qashqai tarjoaa huomattavasti enemmän – 516 kg verrattuna 400 kg:een. Ero on noin 116 kg.
MG HS/EHS voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
MG HS ja ladattava MG EHS tarjoavat ryhdikkään ja tilavan katumaasturin, joka näyttää arvokkaammalta kuin hinnan perusteella voisi odottaa. Ne ovat käytännöllisiä arki-automme: mukavia, varusteltuja ja viisaampi valinta niille, jotka haluavat paljon tavaraa ja vähän päänvaivaa — urheilullisuuden perään ei tarvitse kuitenkaan huudella.
TiedotQashqai on urbaani crossover, joka yhdistää sujuvan ajettavuuden ja arjen käytännöllisyyden tyylikkääksi ja luotettavaksi paketiksi. Se on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa mukavan ja helppokäyttöisen auton kaupungin sykkeeseen ja viikonloppureissuille — ei se ehkä hurmaa katsojia ensimmäisellä vilkaisulla, mutta pitää hymyn huulilla ja arjen sujuvana.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
36 500 - 43 800 €
|
Hinta
36 000 - 48 500 €
|
|
Kulutus L/100km
0,5 - 5,5 L/100km
|
Kulutus L/100km
4,3 - 6,8 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
100 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
14 - 126 g/km
|
CO2
98 - 152 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 735 - 1 930 kg
|
Omamassa
1 420 - 1 624 kg
|
|
Tavaratila
507 L
|
Tavaratila
479 - 504 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 890 mm
|
Leveys
1 835 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
400 kg
|
Kantavuus
446 - 516 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Täyshybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, CVT-vaihteisto, Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
224 - 272 hv
|
Teho hv
158 - 205 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,8 - 7,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,6 - 9,9 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
340 - 350 Nm
|
Vääntömomentti
260 - 330 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
|
Teho kW
165 - 200 kW
|
Teho kW
116 - 151 kW
|
|
Iskutilavuus
1 496 cm3
|
Iskutilavuus
1 332 - 1 498 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, B
|
CO2-tehokkuusluokka
E, C
|
|
Merkki
MG
|
Merkki
Nissan
|