VS

Mercedes Vito Bus vs Maxus Deliver 7 vertailu

Vertaa tehoa (237 hv vs 204 hv), tavaratilaa ja hintaa (44 200 € vs 37 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes Vito Bus vai Maxus Deliver 7?

Mercedes Vito Bus vs Maxus Deliver 7: tärkeimmät erot

Mercedes Vito Bus

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • hieman enemmän tehoa
  • jonkin verran taloudellisempi
  • melkein huomaamattomasti energiatehokkaampi
  • hieman kevyempi
Tiedot

Maxus Deliver 7

  • vähän halvempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Vito Bus

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Maxus Deliver 7 on vähän edullisempi – sen lähtöhinta on 37 200 € , kun taas Mercedes Vito Bus maksaa 44 200 € . Ero on noin 6 978 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mercedes Vito Bus kuluttaa 6,7 L/100km ja on siten jonkin verran taloudellisempi kuin Maxus Deliver 7, jonka kulutus on 8 L/100km. Ero on noin 1,3 L/100km.

Sähkönkulutuksessa etu on Mercedes Vito Bus: se kuluttaa 26,7 kWh/100km ja on melkein huomaamattomasti energiatehokkaampi kuin Maxus Deliver 7, jonka kulutus on 26,9 kWh/100km. Ero on noin 0,2 kWh/100km.

Sähköinen toimintamatka on lähes sama – molemmat kulkevat noin 370 km yhdellä latauksella.

Deliver 7

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Mercedes Vito Bus tarjoaa hieman enemmän tehoa237 hv verrattuna 204 hv:een. Ero on noin 33 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes Vito Bus vetää erottuvasti voimakkaammin, 500 Nm verrattuna 375 Nm:een. Eroa on noin 125 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Mercedes Vito Bus tarjoaa enemmän paikkoja – 8 vs. 3.

Omapainossa Mercedes Vito Bus on hieman kevyempi – 2 023 kg verrattuna 2 360 kg:een. Painoero on noin 337 kg.

Kantavuudessa Maxus Deliver 7 tarjoaa minimaalisesti enemmän – 1 140 kg verrattuna 1 077 kg:een. Ero on noin 63 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mercedes Vito Bus voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 44 200 €
Vito Bus

Mercedes Vito Bus

  • Moottorityyppi : Diesel, Sähkö, Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto, Etuveto
  • Teho hv : 136 - 237 hv
  • Kulutus L/100km : 6,7 - 10 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 26,7 - 26,9 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 248 - 370 km
Mercedes Vito Bus
Maxus Deliver 7

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mercedes Vito Bus

Vito-bussi on tilava ja käytännöllinen valinta, joka kestää arjen ronskia käyttöä ja kuljettaa matkustajat mukavasti perille. Se ei yritä olla urheilullinen kaunotar, vaan hoitaa hommansa luotettavasti ja tarjoaa Mercedes-brändille tyypillistä viimeistelyä ilman turhaa prameilua.

Tiedot

Maxus Deliver 7

Maxus Deliver 7 on käytännöllinen ja tilava pakettiauto, joka muuttaa arkiset kuljetukset sujuvaksi eikä jätä kuljettajaa pulaan. Ohjaamo ja kuormatila on suunniteltu työtä varten: sopivan simppeli, kestävä ja ajateltu, jotta työpäivät kulkevat ilman turhaa säätöä.

Tiedot
Mercedes Vito Bus
Maxus Deliver 7

Kustannukset ja kulutus

Hinta
44 200 - 67 900 €
Hinta
37 200 - 60 700 €
Kulutus L/100km
6,7 - 10 L/100km
Kulutus L/100km
8 L/100km
Kulutus kWh/100km
26,7 - 26,9 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
26,9 - 28,2 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
248 - 370 km
Sähköinen toimintasäde
310 - 370 km
Akun kapasiteetti
60 - 90 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 228 g/km
CO2
0 - 211 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
57 - 70 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Bussi
Kori
Pakettiauto
Istuimet
8
Istuimet
3
Ovet
4
Ovet
-
Omamassa
2 023 - 2 739 kg
Omamassa
2 360 - 2 520 kg
Tavaratila
580 - 1 390 L
Tavaratila
-
Pituus
4 895 - 5 370 mm
Pituus
-
Leveys
1 928 mm
Leveys
2 030 mm
Korkeus
1 890 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
4 190 - 4 990 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
726 - 1 077 kg
Kantavuus
980 - 1 140 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel, Sähkö, Bensiini
Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto, Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
136 - 237 hv
Teho hv
148 - 204 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,4 - 11,6 s
Huippunopeus
140 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
330 - 500 Nm
Vääntömomentti
330 - 375 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
100 - 174 kW
Teho kW
108 - 150 kW
Iskutilavuus
1 950 - 1 999 cm3
Iskutilavuus
1 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
G, A
CO2-tehokkuusluokka
A, G
Merkki
Mercedes-Benz
Merkki
Maxus
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.