Vertaa tehoa (131 hv vs 240 hv), tavaratilaa ja hintaa (27 900 € vs 52 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes T Class vai VW Amarok?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Mercedes T Class on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 27 900 € , kun taas VW Amarok maksaa 52 600 € . Ero on noin 24 643 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mercedes T Class kuluttaa 5,1 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin VW Amarok, jonka kulutus on 8,6 L/100km. Ero on noin 3,5 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa VW Amarok tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 240 hv verrattuna 131 hv:een. Ero on noin 109 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Amarok on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8,8 s, kun taas Mercedes T Class tarvitsee 11,6 s. Ero on noin 2,8 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Amarok vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 600 Nm verrattuna 270 Nm:een. Eroa on noin 330 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Mercedes T Class on merkittävästi kevyempi – 1 556 kg verrattuna 2 262 kg:een. Painoero on noin 706 kg.
Kantavuudessa VW Amarok tarjoaa huomattavasti enemmän – 983 kg verrattuna 630 kg:een. Ero on noin 353 kg.
VW Amarok näyttää pieniä mutta selviä vahvuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mercedes T‑luokka on käytännöllinen mutta tyylikäs vaihtoehto kaupunkiperheelle, joka kaipaa tilaa ilman pakettiauton tunnelmaa. Se yhdistää Mercedes‑laadun arjen toimivuuteen ja yllättää mukavuudellaan — täydellinen valinta, kun haluat järkeä ilman tylsyyttä.
TiedotAmarok on jykevä ja käytännöllinen lava-auto, joka ei pihtaa mukavuuden tai kantavuuden kanssa — se pärjää niin työmaalla kuin vapaa-ajalla. Ohjaamossa tunnelma on hillityn laadukas ja käyttövarma, joten tämä kulkuri on mainio valinta ostajalle, joka haluaa yhtä lailla toimivuutta kuin särmää.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
27 900 - 37 100 €
|
Hinta
52 600 - 77 900 €
|
|
Kulutus L/100km
5,1 - 7,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
8,6 - 10,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
135 - 167 g/km
|
CO2
226 - 270 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
80 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Korkeakattoinen farmari
|
Kori
Pickup
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
4
|
|
Omamassa
1 556 - 1 678 kg
|
Omamassa
2 262 - 2 423 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 350 mm
|
|
Leveys
1 859 mm
|
Leveys
1 910 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 871 - 1 884 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
521 - 630 kg
|
Kantavuus
883 - 983 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Diesel
|
Moottorityyppi
Diesel
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
95 - 131 hv
|
Teho hv
170 - 240 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,6 - 15,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,8 - 11,6 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
180 - 190 km/h
|
|
Vääntömomentti
200 - 270 Nm
|
Vääntömomentti
405 - 600 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
|
Teho kW
70 - 96 kW
|
Teho kW
125 - 177 kW
|
|
Iskutilavuus
1 332 - 1 461 cm3
|
Iskutilavuus
1 996 - 2 993 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
F, D, E
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Mercedes-Benz
|
Merkki
VW
|