Vertaa tehoa (404 hv vs 245 hv), tavaratilaa ja hintaa (112 600 € vs 71 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes GLS vai Maxus Mifa 9?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Maxus Mifa 9 on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 71 900 € , kun taas Mercedes GLS maksaa 112 600 € . Ero on noin 40 760 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Mercedes GLS tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa – 404 hv verrattuna 245 hv:een. Ero on noin 159 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes GLS on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,6 s, kun taas Maxus Mifa 9 tarvitsee 8,9 s. Ero on noin 3,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes GLS vetää selvästi voimakkaammin, 750 Nm verrattuna 350 Nm:een. Eroa on noin 400 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 7 henkilölle.
Omapainossa Maxus Mifa 9 on melkein huomaamattomasti kevyempi – 2 385 kg verrattuna 2 580 kg:een. Painoero on noin 195 kg.
Tavaratilan koossa Maxus Mifa 9 tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 466 L verrattuna 355 L:een. Ero on noin 111 L.
Kantavuudessa Mercedes GLS tarjoaa erottuvasti enemmän – 820 kg verrattuna 615 kg:een. Ero on noin 205 kg.
Mercedes GLS voittaa niukalla marginaalilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mercedes GLS on kuin ylellinen loungetila, joka kulkee kotipihaan: hulppea sisustus, hillitty eleganssi ja tilaa vaikka koko perheen tavaroin. Se sopii ostajalle, joka arvostaa mukavuutta, tilaa ja statusta — mutta muista, että näin arvokas jättiläinen vaatii myös omistajaltaan pienen annoksen itsevarmuutta.
TiedotMifa 9 on moderni ja tilava sähköinen tila-auto, joka tekee matkanteosta rauhallisen ja vaivattoman niin arjessa kuin pidemmilläkin retkillä. Sisustus on harkittu ja käytännöllinen, joten perheet ja aktiiviset kuluttajat löytävät siitä paljon hyvää — koeajo kertoo lopulta, sopiiko se juuri sinun tarpeisiisi.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
112 600 - 127 100 €
|
Hinta
71 900 - 86 500 €
|
|
Kulutus L/100km
7,9 - 9,9 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
21,3 - 21,8 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
430 - 440 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
206 - 226 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
MPV
|
|
Istuimet
7
|
Istuimet
7
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
2 580 - 2 670 kg
|
Omamassa
2 385 - 2 610 kg
|
|
Tavaratila
355 L
|
Tavaratila
466 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 270 mm
|
|
Leveys
1 956 mm
|
Leveys
2 000 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 840 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
2 017 L
|
|
Kantavuus
810 - 820 kg
|
Kantavuus
485 - 615 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
336 - 404 hv
|
Teho hv
245 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,6 - 6,2 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 9,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
180 km/h
|
|
Vääntömomentti
560 - 750 Nm
|
Vääntömomentti
350 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
247 - 297 kW
|
Teho kW
180 kW
|
|
Iskutilavuus
2 989 - 2 999 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Mercedes-Benz
|
Merkki
Maxus
|