VS

Mercedes CLA Shooting Brake vs Denza Z9GT vertailu

Vertaa tehoa (354 hv vs 1 156 hv), tavaratilaa ja hintaa (49 600 € vs 107 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes CLA Shooting Brake vai Denza Z9GT?

Mercedes CLA Shooting Brake vs Denza Z9GT: tärkeimmät erot

Mercedes CLA Shooting Brake

5 (2 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • selvästi kevyempi
Tiedot

Denza Z9GT

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

CLA Shooting Brake

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Mercedes CLA Shooting Brake on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 49 600 € , kun taas Denza Z9GT maksaa 107 800 € . Ero on noin 58 236 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Mercedes CLA Shooting Brake suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 768 km:een, noin 168 km enemmän kuin Denza Z9GT.

Z9GT

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Denza Z9GT tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa1 156 hv verrattuna 354 hv:een. Ero on noin 802 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Denza Z9GT on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,7 s, kun taas Mercedes CLA Shooting Brake tarvitsee 5 s. Ero on noin 2,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Denza Z9GT vetää merkittävästi voimakkaammin, 1 210 Nm verrattuna 515 Nm:een. Eroa on noin 695 Nm.

CLA Shooting Brake

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Mercedes CLA Shooting Brake on selvästi kevyempi – 1 710 kg verrattuna 2 810 kg:een. Painoero on noin 1 100 kg.

Tavaratilan koossa Denza Z9GT tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tilaa – 495 L verrattuna 455 L:een. Ero on noin 40 L.

Kuka voittaa datavertailun?

Denza Z9GT antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 107 800 €
Z9GT

Denza Z9GT

  • Moottorityyppi Plug-in hybridi, Sähkö
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Neliveto
  • Teho hv 776 - 1 156 hv
  • Sähköinen toimintasäde 203 - 600 km
Mercedes CLA Shooting Brake
Denza Z9GT

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mercedes CLA Shooting Brake

Mercedes CLA Shooting Brake on sporttisen coupén linjoilla varustettu farmari, joka erottuu katukuvassa tyylikkyydellään mutta taipuu samalla arjen käytännöllisyyteen. Ohjaamo henkii pientä luksusta ja ajettavuus pitää kuljettajan hymyssä mutkaisilla teillä, joten se sopii ostajalle joka haluaa persoonallisuutta ilman tylsää kompromissia.

Tiedot

Denza Z9GT

Denza Z9 GT on tyylikäs sähköauto, joka yhdistää ylellisen tunnelman ja arjen käytännöllisyyden. Ajotuntuma on rauhallinen mutta dynaaminen, ja sisustus tarjoilee modernia teknologiaa sekä mukavuutta pitkille matkoille.

Tiedot
Mercedes CLA Shooting Brake
Denza Z9GT

Kustannukset ja kulutus

Hinta
49 600 - 74 100 €
Hinta
107 800 - 122 400 €
Kulutus L/100km
5 - 5,4 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
12,7 - 13,3 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
525 - 768 km
Sähköinen toimintasäde
203 - 600 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 123 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
Farmari
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 710 - 2 155 kg
Omamassa
2 810 - 2 895 kg
Tavaratila
455 L
Tavaratila
478 - 495 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 855 mm
Leveys
1 990 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
430 - 460 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö, Täyshybridi
Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto, Etuveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
156 - 354 hv
Teho hv
776 - 1 156 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5 - 8,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,7 - 3,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
280 - 515 Nm
Vääntömomentti
1 035 - 1 210 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
115 - 260 kW
Teho kW
570 - 850 kW
Iskutilavuus
1 499 cm3
Iskutilavuus
1 995 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
A, C, D
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Mercedes-Benz
Merkki
Denza
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.