Vertaa tehoa (680 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (50 200 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes C Class Sedan vai VW T-Cross?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
VW T-Cross on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas Mercedes C Class Sedan maksaa 50 200 € . Ero on noin 24 230 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mercedes C Class Sedan kuluttaa 4,5 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin VW T-Cross, jonka kulutus on 5,4 L/100km. Ero on noin 0,9 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Mercedes C Class Sedan tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa – 680 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 530 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes C Class Sedan on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,4 s, kun taas VW T-Cross tarvitsee 8,4 s. Ero on noin 5 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes C Class Sedan vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 1 020 Nm verrattuna 250 Nm:een. Eroa on noin 770 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa VW T-Cross on selvästi kevyempi – 1 267 kg verrattuna 1 695 kg:een. Painoero on noin 428 kg.
Molemmat tarjoavat saman tavaratilan – 455 L.
Kantavuudessa Mercedes C Class Sedan tarjoaa vähän enemmän – 570 kg verrattuna 480 kg:een. Ero on noin 90 kg.
Mercedes C Class Sedan ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mercedes C‑luokan sedan on rauhallisen tyylikäs paketti, jossa moderni sisustus ja ajettava dynamiikka kohtaavat arjen vaatimukset. Se sopii ostajalle, joka haluaa pienen luksuksen tunteen ilman turhaa prameilua — ja joka arvostaa yhtä lailla huomiota kuin mukavuutta.
TiedotT‑Cross on kompakti kaupunkimaasturi, joka kätkee yllättävän tilan ja käytännöllisyyden pirteään ulkonäköön. Se on erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa vaivatonta ajettavuutta, fiksuja arjen ratkaisuja ja persoonallisen ilmeen — pysäköinti on sen kanssa vähemmän hermoja raastavaa.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
50 200 - 125 700 €
|
Hinta
26 000 - 38 900 €
|
|
Kulutus L/100km
4,5 - 9 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,4 - 6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
11 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
119 - 205 g/km
|
CO2
124 - 136 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Sedan
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 695 - 2 165 kg
|
Omamassa
1 267 - 1 338 kg
|
|
Tavaratila
455 L
|
Tavaratila
455 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 820 - 1 900 mm
|
Leveys
1 784 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
485 - 570 kg
|
Kantavuus
463 - 480 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
183 - 680 hv
|
Teho hv
95 - 150 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,4 - 8,6 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,4 - 11,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
250 - 1 020 Nm
|
Vääntömomentti
175 - 250 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
|
Teho kW
135 - 500 kW
|
Teho kW
70 - 110 kW
|
|
Iskutilavuus
1 496 - 1 999 cm3
|
Iskutilavuus
999 - 1 498 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E, D, G
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E
|
|
Merkki
Mercedes-Benz
|
Merkki
VW
|