VS

Mercedes A Class Saloon vs Toyota Proace Max vertailu

Vertaa tehoa (320 hv vs 279 hv), tavaratilaa ja hintaa (39 800 € vs 69 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes A Class Saloon vai Toyota Proace Max?

Mercedes A Class Saloon vs Toyota Proace Max: tärkeimmät erot

Mercedes A Class Saloon

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • lievästi enemmän tehoa
  • merkittävästi kevyempi
Tiedot

Toyota Proace Max

  • ratkaisevasti pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

A Class Saloon

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Mercedes A Class Saloon on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 39 800 € , kun taas Toyota Proace Max maksaa 69 200 € . Ero on noin 29 439 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Toyota Proace Max suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 424 km:een, noin 336 km enemmän kuin Mercedes A Class Saloon.

Proace Max

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Mercedes A Class Saloon tarjoaa lievästi enemmän tehoa320 hv verrattuna 279 hv:een. Ero on noin 41 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes A Class Saloon vetää tuskin voimakkaammin, 450 Nm verrattuna 410 Nm:een. Eroa on noin 40 Nm.

A Class Saloon

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Mercedes A Class Saloon tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 3.

Omapainossa Mercedes A Class Saloon on merkittävästi kevyempi – 1 450 kg verrattuna 2 790 kg:een. Painoero on noin 1 340 kg.

Kantavuudessa Toyota Proace Max tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 1 460 kg verrattuna 490 kg:een. Ero on noin 970 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Toyota Proace Max ratkaisee niukasti objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 69 200 €
Proace Max

Toyota Proace Max

  • Moottorityyppi Sähkö
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 279 hv
  • Kulutus kWh/100km 26,2 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde 424 km
Mercedes A Class Saloon
Toyota Proace Max

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mercedes A Class Saloon

Mercedes A-sarjan sedan tarjoaa pieneen kokoluokkaan yllättävän annoksen mercedesläistä ylellisyyttä ja istuu tyylikkäästi kaupunkikuvastoon. Ajettavuus on tarkka mutta vaivaton, ja viimeistelty sisustus saa arjen tuntumaan hiukan juhlalta — erinomainen valinta, kun haluat kompaktin auton ilman tyyliin tinkimistä.

Tiedot

Toyota Proace Max

Toyota Proace Max on avara ja käytännöllinen kulkupeli, joka taipuu niin työpäivän logistiikkaan kuin viikonloppureissuunkin. Ajaminen on rauhallista ja vaivatonta, ja Toyotan maine luotettavista autoista tekee siitä turvallisen ja järkevän vaihtoehdon ostajalle.

Tiedot
Mercedes A Class Saloon
Toyota Proace Max

Kustannukset ja kulutus

Hinta
39 800 - 68 000 €
Hinta
69 200 - 74 100 €
Kulutus L/100km
0,7 - 8,1 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
26,2 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
88 km
Sähköinen toimintasäde
424 km
Akun kapasiteetti
12,9 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
16 - 184 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
35 - 51 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
Pakettiauto
Istuimet
5
Istuimet
3
Ovet
4
Ovet
-
Omamassa
1 450 - 1 705 kg
Omamassa
2 790 kg
Tavaratila
345 - 395 L
Tavaratila
-
Pituus
4 558 - 4 570 mm
Pituus
-
Leveys
1 796 mm
Leveys
2 050 mm
Korkeus
1 413 - 1 429 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
475 - 490 kg
Kantavuus
710 - 1 460 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
116 - 320 hv
Teho hv
279 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,8 - 9,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Huippunopeus
206 - 250 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
200 - 450 Nm
Vääntömomentti
410 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
85 - 235 kW
Teho kW
205 kW
Iskutilavuus
1 332 - 1 991 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
B, D, G, E
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Mercedes-Benz
Merkki
Toyota
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.