VS

Maserati Levante vs Hongqi EHS7 vertailu

Vertaa tehoa (430 hv vs 619 hv), tavaratilaa ja hintaa (114 100 € vs 62 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Maserati Levante vai Hongqi EHS7?

Maserati Levante vs Hongqi EHS7: tärkeimmät erot

Maserati Levante

5 (4 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Hongqi EHS7

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • selvästi enemmän tehoa
  • huomattavasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Levante

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Hongqi EHS7 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 62 500 € , kun taas Maserati Levante maksaa 114 100 € . Ero on noin 51 615 €.

EHS7

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Hongqi EHS7 tarjoaa selvästi enemmän tehoa619 hv verrattuna 430 hv:een. Ero on noin 189 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Hongqi EHS7 on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,9 s, kun taas Maserati Levante tarvitsee 5,2 s. Ero on noin 1,3 s sekuntia.

Huippunopeudessa Maserati Levante on erottuvasti nopeampi – se yltää 264 km/h:een, kun taas Hongqi EHS7 saavuttaa 200 km/h. Ero on noin 64 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati Levante vetää ilmeisesti voimakkaammin, 580 Nm verrattuna 450 Nm:een. Eroa on noin 130 Nm.

Levante

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Tavaratilan koossa Maserati Levante tarjoaa vakuuttavasti enemmän tilaa – 580 L verrattuna 0 L:een. Ero on noin 580 L.

Kuka voittaa datavertailun?

Hongqi EHS7 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 62 500 €
EHS7

Hongqi EHS7

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 343 - 619 hv
  • Kulutus kWh/100km : 18,5 - 20,6 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 540 - 600 km
Maserati Levante
Hongqi EHS7

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Maserati Levante

Maserati Levante on italialaisen luksus-SUV:n sielukas yhdistelmä dramaattista muotoilua ja herkullista äänimaailmaa, joka kääntää katseet ja herättää tunteita asfalttiviidakossa. Se sopii ostajalle, joka arvostaa tyylitajua ja ajonautintoa enemmän kuin viivan alle jääviä laskelmia — tämä auto myy tunteen, ei Excel-taulukon rivin.

Tiedot

Hongqi EHS7

Hongqi EHS7 on kiiltävä ja näyttävä kiinalainen luksuskatumaasturi, joka huokuu juhlallista ilmettä ja runsasta sisustusmukavuutta. Ajaminen tarjoaa eleganttia pehmeyttä ja modernia teknologiaa, joten se on hyvä valinta ostajalle, joka haluaa erottua massasta ja tehdä sen vähän dramaattisemmin.

Tiedot
Maserati Levante
Hongqi EHS7

Kustannukset ja kulutus

Hinta
114 100 - 152 900 €
Hinta
62 500 - 78 100 €
Kulutus L/100km
9,7 - 12,1 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
18,5 - 20,6 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
540 - 600 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
111 kWh
CO2
221 - 273 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
80 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
4
Ovet
5
Omamassa
2 165 - 2 184 kg
Omamassa
-
Tavaratila
580 L
Tavaratila
0 L
Pituus
5 005 mm
Pituus
4 925 mm
Leveys
1 981 mm
Leveys
1 950 mm
Korkeus
1 693 mm
Korkeus
1 680 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
316 - 615 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
330 - 430 hv
Teho hv
343 - 619 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,2 - 6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,9 - 6,3 s
Huippunopeus
245 - 264 km/h
Huippunopeus
200 km/h
Vääntömomentti
450 - 580 Nm
Vääntömomentti
450 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
243 - 316 kW
Teho kW
253 - 455 kW
Iskutilavuus
1 995 - 2 979 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Maserati
Merkki
Hongqi
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.