VS

Lynk & Co 02 vs Kia EV4 Sedan vertailu

Vertaa tehoa (272 hv vs 204 hv), tavaratilaa ja hintaa (37 500 € vs 43 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Lynk & Co 02 vai Kia EV4 Sedan?

Lynk & Co 02 vs Kia EV4 Sedan: tärkeimmät erot

Lynk & Co 02

4,8 (2 Arvostelut)
arvioi
  • vähän halvempi
  • ilmeisesti enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kia EV4 Sedan

  • jonkin verran energiatehokkaampi
  • huomattavasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • hieman kevyempi
  • jonkin verran enemmän tavaratilaa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

02

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Lynk & Co 02 on vähän edullisempi – sen lähtöhinta on 37 500 € , kun taas Kia EV4 Sedan maksaa 43 200 € . Ero on noin 5 726 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Kia EV4 Sedan: se kuluttaa 14,3 kWh/100km ja on jonkin verran energiatehokkaampi kuin Lynk & Co 02, jonka kulutus on 17,1 kWh/100km. Ero on noin 2,8 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Kia EV4 Sedan suoriutuu huomattavasti paremmin: se yltää jopa 633 km:een, noin 188 km enemmän kuin Lynk & Co 02.

EV4 Sedan

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Lynk & Co 02 tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa272 hv verrattuna 204 hv:een. Ero on noin 68 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Lynk & Co 02 on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,5 s, kun taas Kia EV4 Sedan tarvitsee 7,4 s. Ero on noin 1,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Lynk & Co 02 vetää vähän voimakkaammin, 323 Nm verrattuna 283 Nm:een. Eroa on noin 40 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Kia EV4 Sedan on hieman kevyempi – 1 815 kg verrattuna 1 895 kg:een. Painoero on noin 80 kg.

Tavaratilan koossa Kia EV4 Sedan tarjoaa jonkin verran enemmän tilaa – 490 L verrattuna 410 L:een. Ero on noin 80 L.

Kantavuudessa Kia EV4 Sedan tarjoaa lievästi enemmän – 455 kg verrattuna 375 kg:een. Ero on noin 80 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Lynk & Co 02 näyttää pieniä mutta selviä vahvuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 37 500 €
02

Lynk & Co 02

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto
  • Teho hv : 272 hv
  • Kulutus kWh/100km : 17,1 - 17,6 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 435 - 445 km
Lynk & Co 02
Kia EV4 Sedan

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Lynk & Co 02

Lynk & Co 02 on räväkkä ja urbaani crossover, joka erottuu katukuvassa persoonallisella muotoilullaan ja mutkattomalla arjen käytettävyydellään. Se tarjoaa sopivasti särmää ja mukavuutta ostajalle, joka haluaa tyylikästä teknologiaa ja ajamisen iloa ilman turhaa jäykistelyä.

Tiedot

Kia EV4 Sedan

Kia EV4 Sedan tuntuu kuin tehty kaupunkilaiseen arkeen — sulavat muodot ja fiksu sisusta lupaavat sähköisen ajon helpoksi ja tyylikkääksi. Ajettavuus on yllättävän pirteä, matkustamo miellyttävän viileä ja varustelu kertoo, että tässä paketissa saa enemmän käytännöllisyyttä kuin turhaa bling-blingiä.

Tiedot
Lynk & Co 02
Kia EV4 Sedan

Kustannukset ja kulutus

Hinta
37 500 - 41 700 €
Hinta
43 200 - 53 200 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
17,1 - 17,6 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
14,3 - 14,9 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
435 - 445 km
Sähköinen toimintasäde
456 - 633 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Sedan
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 895 kg
Omamassa
1 815 - 1 914 kg
Tavaratila
410 L
Tavaratila
490 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 845 mm
Leveys
1 860 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
375 kg
Kantavuus
441 - 455 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
272 hv
Teho hv
204 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,4 - 7,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
323 Nm
Vääntömomentti
283 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
200 kW
Teho kW
150 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Lynk & Co
Merkki
Kia
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.