Vertaa tehoa (918 hv vs 700 hv), tavaratilaa ja hintaa (104 200 € vs 258 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Lotus Eletre vai McLaren Supercar Series Coupe?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Lotus Eletre on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 104 200 € , kun taas McLaren Supercar Series Coupe maksaa 258 900 € . Ero on noin 154 750 €.
Sähköisessä toimintamatkassa Lotus Eletre suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 570 km:een, noin 537 km enemmän kuin McLaren Supercar Series Coupe.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Lotus Eletre tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 918 hv verrattuna 700 hv:een. Ero on noin 218 hv.
Molemmat kiihtyvät lähes yhtä nopeasti – 3 s 0–100 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Lotus Eletre vetää erottuvasti voimakkaammin, 985 Nm verrattuna 720 Nm:een. Eroa on noin 265 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: Lotus Eletre tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa McLaren Supercar Series Coupe on ratkaisevasti kevyempi – 1 498 kg verrattuna 2 565 kg:een. Painoero on noin 1 067 kg.
Lotus Eletre voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Lotus Eletre näyttää, että Lotus on valmis laajentamaan repertuaariaan: sen muotoilu on terävää ja urheilullista, mutta lupailee myös arkipäivän käyttöä. Ajossa se yhdistää sähköisen hiljaisuuden ja merkin ketteryyden, joten se tuntuu yhtä kotoisalta mutkatiellä kuin kaupunkikadulla — ja herättää katseita ihan tahattomasti.
TiedotMcLaren Supercar Coupe on atleettinen, veistoksellinen superauto, joka kääntää katseet ja lupaa adrenaliinia aina kun painat kaasua. Ohjaamossa sen terävä luonne palkitsee osaavan kuljettajan, mutta muistuttaa myös, että tämän kaltaisen koneen kanssa ilo tulee vastuullisesti — ja ehkä pienen hymyn kera naapurien kateudesta.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
104 200 - 167 800 €
|
Hinta
258 900 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
4,6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
22,5 - 28,3 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
450 - 570 km
|
Sähköinen toimintasäde
33 km
|
|
Akun kapasiteetti
109 kWh
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
104 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
4
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 565 - 2 745 kg
|
Omamassa
1 498 kg
|
|
Tavaratila
688 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
5 103 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
2 060 mm
|
Leveys
1 913 mm
|
|
Korkeus
1 630 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 532 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
405 - 485 kg
|
Kantavuus
-
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
612 - 918 hv
|
Teho hv
700 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 - 4,5 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 s
|
|
Huippunopeus
258 - 265 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
710 - 985 Nm
|
Vääntömomentti
720 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
450 - 675 kW
|
Teho kW
515 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
2 993 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
C
|
|
Merkki
Lotus
|
Merkki
McLaren
|