VS

Kia XCeed vs VW Tayron vertailu

Vertaa tehoa (180 hv vs 272 hv), tavaratilaa ja hintaa (28 100 € vs 48 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia XCeed vai VW Tayron?

Kia XCeed vs VW Tayron: tärkeimmät erot

Kia XCeed

4,5 (3 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

VW Tayron

4,5 (6 Arvostelut)
arvioi
  • huomattavasti enemmän tehoa
  • selvästi taloudellisempi
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

XCeed

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Kia XCeed on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 28 100 € , kun taas VW Tayron maksaa 48 900 € . Ero on noin 20 772 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Tayron kuluttaa 1,5 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Kia XCeed, jonka kulutus on 6,3 L/100km. Ero on noin 4,8 L/100km.

Tayron

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa VW Tayron tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa272 hv verrattuna 180 hv:een. Ero on noin 92 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Tayron on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,1 s, kun taas Kia XCeed tarvitsee 8,5 s. Ero on noin 2,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Tayron vetää ilmeisesti voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 265 Nm:een. Eroa on noin 135 Nm.

XCeed

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Kia XCeed on ilmeisesti kevyempi – 1 351 kg verrattuna 1 682 kg:een. Painoero on noin 331 kg.

Tavaratilan koossa VW Tayron tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 885 L verrattuna 426 L:een. Ero on noin 459 L.

Kantavuudessa VW Tayron tarjoaa jonkin verran enemmän – 573 kg verrattuna 485 kg:een. Ero on noin 88 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Tayron on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 48 900 €
Tayron

VW Tayron

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 150 - 272 hv
  • Kulutus L/100km 1,5 - 8,5 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 116 - 123 km
Kia XCeed
VW Tayron

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Kia XCeed

Kia XCeed on sporttisesti muotoiltu kaupunkicrossover, joka antaa perinteiselle kompaktimallille pirteämmän ilmeen ja miellyttävämmän ajoelämyksen. Sisältä se on arjen fiksu kumppani: käytännöllinen, hyvin varusteltu ja helppo ottaa haltuun — sopii niille, jotka kaipaavat vähän särmää ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot

VW Tayron

Tayron on Volkswagenin selkeälinjainen ja tilava crossover, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja rauhallisen ajotuntuman. Sisätila on huolella viimeistelty ja mukavuus korostuu pidemmilläkin matkoilla, joten se sopii hyvin perheelle tai niille, jotka arvostavat tilaa ja tasapainoista ajokokemusta.

Tiedot
Kia XCeed
VW Tayron

Kustannukset ja kulutus

Hinta
28 100 - 40 100 €
Hinta
48 900 - 68 100 €
Kulutus L/100km
6,3 - 6,8 L/100km
Kulutus L/100km
1,5 - 8,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
116 - 123 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
143 - 155 g/km
CO2
33 - 192 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 351 - 1 419 kg
Omamassa
1 682 - 1 948 kg
Tavaratila
380 - 426 L
Tavaratila
705 - 885 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 826 mm
Leveys
1 853 - 1 866 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
471 - 485 kg
Kantavuus
497 - 573 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
115 - 180 hv
Teho hv
150 - 272 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,5 - 12,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,1 - 9,7 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
200 - 265 Nm
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
85 - 132 kW
Teho kW
110 - 200 kW
Iskutilavuus
998 - 1 598 cm3
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
E
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B, G
Merkki
Kia
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.