Vertaa tehoa (380 hv vs 197 hv), tavaratilaa ja hintaa (104 100 € vs 21 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jeep Grand Cherokee vai MG ZS?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
MG ZS on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 21 900 € , kun taas Jeep Grand Cherokee maksaa 104 100 € . Ero on noin 82 226 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Jeep Grand Cherokee kuluttaa 2,9 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin MG ZS, jonka kulutus on 5,1 L/100km. Ero on noin 2,2 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Jeep Grand Cherokee tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 380 hv verrattuna 197 hv:een. Ero on noin 183 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Jeep Grand Cherokee on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,3 s, kun taas MG ZS tarvitsee 8,7 s. Ero on noin 2,4 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Jeep Grand Cherokee vetää selvästi voimakkaammin, 637 Nm verrattuna 148 Nm:een. Eroa on noin 489 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa MG ZS on ratkaisevasti kevyempi – 1 330 kg verrattuna 2 434 kg:een. Painoero on noin 1 104 kg.
Kantavuudessa Jeep Grand Cherokee tarjoaa selvästi enemmän – 641 kg verrattuna 470 kg:een. Ero on noin 171 kg.
MG ZS tarjoaa tasapainoisemman kokonaisuuden objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Jeep Grand Cherokee on jykevä ja itsevarma maasturi, joka tarjoaa ylellisyyttä ja kuljettajalle rauhallista hallintaa niin kaupunkien kaduilla kuin poluillakin. Sisällä tuntuu, että tämä malli on tehty niille, jotka arvostavat mukavuutta mutta haluavat myös, että auto ei pelkää likaa tai seikkailua — ja siinä se onnistuu hymyillen.
TiedotMG ZS on edullinen ja käytännöllinen katumaasturi, joka yllättää tilavuudellaan ja ytimekkäällä varustelullaan arjen tarpeisiin. Se ei yritä tehdä vaikutusta suorituskyvyllä, vaan kelpaa mutkattomana, mukavana ja järkevänä valintana kaupunkiin ja pidemmille matkoille.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
104 100 €
|
Hinta
21 900 - 29 200 €
|
|
Kulutus L/100km
2,9 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,1 - 6,5 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
45 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
65 g/km
|
CO2
115 - 145 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 434 kg
|
Omamassa
1 330 - 1 420 kg
|
|
Tavaratila
520 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 968 mm
|
Leveys
1 818 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
641 kg
|
Kantavuus
375 - 470 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini, Täyshybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
380 hv
|
Teho hv
116 - 197 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,7 - 12,5 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
637 Nm
|
Vääntömomentti
148 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
280 kW
|
Teho kW
85 - 145 kW
|
|
Iskutilavuus
1 995 cm3
|
Iskutilavuus
1 495 - 1 498 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
B
|
CO2-tehokkuusluokka
E, C
|
|
Merkki
Jeep
|
Merkki
MG
|