VS

Jaguar I-Pace vs Bentley Continental Coupe vertailu

Vertaa tehoa (400 hv vs 549 hv), tavaratilaa ja hintaa (96 300 € vs 234 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jaguar I-Pace vai Bentley Continental Coupe?

Jaguar I-Pace vs Bentley Continental Coupe: tärkeimmät erot

Jaguar I-Pace

3,7 (2 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Bentley Continental Coupe

3,9 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • jonkin verran nopeampi 0–100 km/h
  • tuskin kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

I-Pace

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Jaguar I-Pace on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 96 300 € , kun taas Bentley Continental Coupe maksaa 234 600 € . Ero on noin 138 275 €.

I-Pace

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Bentley Continental Coupe tarjoaa selvästi enemmän tehoa549 hv verrattuna 400 hv:een. Ero on noin 149 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Bentley Continental Coupe on jonkin verran nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4 s, kun taas Jaguar I-Pace tarvitsee 4,8 s. Ero on noin 0,8 s sekuntia.

Huippunopeudessa Bentley Continental Coupe on ilmeisesti nopeampi – se yltää 318 km/h:een, kun taas Jaguar I-Pace saavuttaa 200 km/h. Ero on noin 118 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Bentley Continental Coupe vetää minimaalisesti voimakkaammin, 770 Nm verrattuna 696 Nm:een. Eroa on noin 74 Nm.

I-Pace

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Jaguar I-Pace tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Bentley Continental Coupe on tuskin kevyempi – 2 165 kg verrattuna 2 226 kg:een. Painoero on noin 61 kg.

Tavaratilan koossa Jaguar I-Pace tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 638 L verrattuna 358 L:een. Ero on noin 280 L.

Kantavuudessa Bentley Continental Coupe tarjoaa minimaalisesti enemmän – 475 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 31 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Jaguar I-Pace on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 96 300 €
I-Pace

Jaguar I-Pace

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 400 hv
  • Kulutus kWh/100km : 25,2 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 469 km
Jaguar I-Pace
Bentley Continental Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Jaguar I-Pace

Jaguar I-Pace on sähköinen katumaasturi, joka yhdistää Jaguarin perinteisen ajamisen ilon ja modernin, ylellisen sisätilan. Sen ulkoasu pysäyttää liikenteessä ja ajotuntuma on reipas ja hiljainen — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa näyttävyyttä ilman polttomoottorin meteliä.

Tiedot

Bentley Continental Coupe

Bentley Continental Coupé on kuin arvokkaasti pukeutunut lontoolainen herrasmies, joka kaartaa katukuvaan hillityllä tyylillä ja kääntää katseet vaivattomalla läsnäolollaan. Ajettavuus yhdistyy äärimmäiseen ylellisyyteen niin sulavasti, että ajokokemus tuntuu yhtä lailla juhlahetkeltä kuin arjen nautinnolta — ja hymy ratin takana on helposti tarttuva.

Tiedot
Jaguar I-Pace
Bentley Continental Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
96 300 - 104 000 €
Hinta
234 600 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
11,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
25,2 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
469 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
84,7 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
268 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
90 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
5
Ovet
2
Omamassa
2 226 kg
Omamassa
2 165 kg
Tavaratila
638 L
Tavaratila
358 L
Pituus
4 682 mm
Pituus
4 850 mm
Leveys
2 011 mm
Leveys
1 966 mm
Korkeus
1 566 mm
Korkeus
1 405 mm
Maksimi tavaratila
1 453 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
444 kg
Kantavuus
475 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
400 hv
Teho hv
549 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 s
Huippunopeus
200 km/h
Huippunopeus
318 km/h
Vääntömomentti
696 Nm
Vääntömomentti
770 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
294 kW
Teho kW
404 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2019
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Jaguar
Merkki
Bentley
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.