VS

Jaguar I-Pace vs Bentley Bentayga vertailu

Vertaa tehoa (400 hv vs 550 hv), tavaratilaa ja hintaa (96 300 € vs 215 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jaguar I-Pace vai Bentley Bentayga?

Jaguar I-Pace vs Bentley Bentayga: tärkeimmät erot

Jaguar I-Pace

4,1 (3 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • ratkaisevasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • minimaalisesti kevyempi
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Bentley Bentayga

  • huomattavasti enemmän tehoa
  • melkein huomaamattomasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

I-Pace

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Jaguar I-Pace on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 96 300 € , kun taas Bentley Bentayga maksaa 215 500 € . Ero on noin 119 207 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Jaguar I-Pace suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 469 km:een, noin 419 km enemmän kuin Bentley Bentayga.

Bentayga

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Bentley Bentayga tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa550 hv verrattuna 400 hv:een. Ero on noin 150 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Bentley Bentayga on melkein huomaamattomasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas Jaguar I-Pace tarvitsee 4,8 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.

Huippunopeudessa Bentley Bentayga on selvästi nopeampi – se yltää 290 km/h:een, kun taas Jaguar I-Pace saavuttaa 200 km/h. Ero on noin 90 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Bentley Bentayga vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 770 Nm verrattuna 696 Nm:een. Eroa on noin 74 Nm.

I-Pace

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Jaguar I-Pace on minimaalisesti kevyempi – 2 226 kg verrattuna 2 415 kg:een. Painoero on noin 189 kg.

Tavaratilan koossa Jaguar I-Pace tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 638 L verrattuna 484 L:een. Ero on noin 154 L.

Maksimikantavuudessa Bentley Bentayga pärjää hieman paremmin – jopa 1 774 L, noin 321 L enemmän kuin Jaguar I-Pace.

Kantavuudessa Bentley Bentayga tarjoaa merkittävästi enemmän – 835 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 391 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Jaguar I-Pace ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 96 300 €
I-Pace

Jaguar I-Pace

  • Moottorityyppi Sähkö
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Neliveto
  • Teho hv 400 hv
  • Kulutus kWh/100km 25,2 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde 469 km
Jaguar I-Pace
Bentley Bentayga

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Jaguar I-Pace

Jaguar I-Pace on sähköinen katumaasturi, joka yhdistää Jaguarin perinteisen ajamisen ilon ja modernin, ylellisen sisätilan. Sen ulkoasu pysäyttää liikenteessä ja ajotuntuma on reipas ja hiljainen — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa näyttävyyttä ilman polttomoottorin meteliä.

Tiedot

Bentley Bentayga

Bentley Bentayga on luksus-SUV, joka kietoo matkustajat käsityönä viimeisteltyyn ylellisyyteen ja vaivattomaan mukavuuteen. Se yhdistää mahtipontisen läsnäolon ja yllättävän liikkuvuuden, joten se sopii ostajalle, joka haluaa täyden ylellisyyden ilman luopumista ajamisen riemusta — ja tietysti vähän näyttävyyttä parkkipaikalle.

Tiedot
Jaguar I-Pace
Bentley Bentayga

Kustannukset ja kulutus

Hinta
96 300 - 104 000 €
Hinta
215 500 - 280 100 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
13 L/100km
Kulutus kWh/100km
25,2 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
469 km
Sähköinen toimintasäde
50 km
Akun kapasiteetti
84,7 kWh
Akun kapasiteetti
17,3 kWh
CO2
0 g/km
CO2
294 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
75 - 85 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
4 - 5
Ovet
5
Ovet
5
Omamassa
2 226 kg
Omamassa
2 415 - 2 514 kg
Tavaratila
638 L
Tavaratila
484 L
Pituus
4 682 mm
Pituus
5 125 - 5 305 mm
Leveys
2 011 mm
Leveys
1 998 mm
Korkeus
1 566 mm
Korkeus
1 728 mm
Maksimi tavaratila
1 453 L
Maksimi tavaratila
1 774 L
Kantavuus
444 kg
Kantavuus
736 - 835 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Bensiini, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
400 hv
Teho hv
462 - 550 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 5,3 s
Huippunopeus
200 km/h
Huippunopeus
254 - 290 km/h
Vääntömomentti
696 Nm
Vääntömomentti
700 - 770 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Teho kW
294 kW
Teho kW
340 - 404 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
2 995 - 3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2 020 - 2 022
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Jaguar
Merkki
Bentley
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.