VS

Hyundai Santa Fe vs VW Crafter vertailu

Vertaa tehoa (288 hv vs 177 hv), tavaratilaa ja hintaa (62 900 € vs 57 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Hyundai Santa Fe vai VW Crafter?

Hyundai Santa Fe vs VW Crafter: tärkeimmät erot

Hyundai Santa Fe

4,7 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • selvästi taloudellisempi
  • tuskin kevyempi
Tiedot

VW Crafter

  • minimaalisesti halvempi
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Santa Fe

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

VW Crafter on minimaalisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 57 300 € , kun taas Hyundai Santa Fe maksaa 62 900 € . Ero on noin 5 597 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Hyundai Santa Fe kuluttaa 3,8 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin VW Crafter, jonka kulutus on 8,4 L/100km. Ero on noin 4,6 L/100km.

Crafter

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Hyundai Santa Fe tarjoaa selvästi enemmän tehoa288 hv verrattuna 177 hv:een. Ero on noin 111 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Crafter vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 410 Nm verrattuna 380 Nm:een. Eroa on noin 30 Nm.

Santa Fe

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Hyundai Santa Fe tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 2.

Omapainossa Hyundai Santa Fe on tuskin kevyempi – 1 920 kg verrattuna 2 072 kg:een. Painoero on noin 152 kg.

Kantavuudessa VW Crafter tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 2 994 kg verrattuna 665 kg:een. Ero on noin 2 329 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Hyundai Santa Fe on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 62 900 €
Santa Fe

Hyundai Santa Fe

  • Moottorityyppi Täyshybridi, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 239 - 288 hv
  • Kulutus L/100km 3,8 - 7,2 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 54 km
Hyundai Santa Fe
VW Crafter

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Hyundai Santa Fe

Santa Fe on tilava ja rauhallinen katumaasturi, joka tekee arkisesta matkanteosta vaivatonta ja mukavaa — selkeä valinta erityisesti perheille ja pidempiä matkoja ajaville. Se ei yritä olla urheiluauto, vaan panostaa käytännöllisyyteen, turvallisuuteen ja hillittyyn tyylikkyyteen, eli juuri sitä mitä moni ostaja toivoo.

Tiedot

VW Crafter

VW Crafter on kuin luotettava työjuhta: tilava, jykevä ja rakennettu kantamaan arjen raskaat työt ilman turhaa draamaa. Ohjaamo on kuskin puolella ajateltu ja käytännöllisyys on huippuluokkaa — täydellinen kumppani toimituksiin, tauoille ja kaikkeen siltä väliltä.

Tiedot
Hyundai Santa Fe
VW Crafter

Kustannukset ja kulutus

Hinta
62 900 - 71 800 €
Hinta
57 300 - 83 600 €
Kulutus L/100km
3,8 - 7,2 L/100km
Kulutus L/100km
8,4 - 13,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
54 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
90 - 162 g/km
CO2
220 - 342 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
75 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Pakettiauto
Istuimet
5 - 7
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
4
Omamassa
1 920 - 2 165 kg
Omamassa
2 072 - 2 810 kg
Tavaratila
621 - 704 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
5 986 - 7 391 mm
Leveys
1 900 mm
Leveys
2 040 - 2 069 mm
Korkeus
-
Korkeus
2 355 - 2 830 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
9 300 - 18 400 L
Kantavuus
560 - 665 kg
Kantavuus
1 037 - 2 994 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Diesel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto, Etuveto, Neliveto
Teho hv
239 - 288 hv
Teho hv
140 - 177 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8 - 9,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Huippunopeus
-
Huippunopeus
90 - 165 km/h
Vääntömomentti
380 Nm
Vääntömomentti
360 - 410 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
176 - 212 kW
Teho kW
103 - 130 kW
Iskutilavuus
1 598 cm3
Iskutilavuus
1 968 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 017 - 2 023
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Hyundai
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.