VS

Hyundai i10 vs Mitsubishi Outlander vertailu

Vertaa tehoa (90 hv vs 306 hv), tavaratilaa ja hintaa (17 700 € vs 52 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Hyundai i10 vai Mitsubishi Outlander?

Hyundai i10 vs Mitsubishi Outlander: tärkeimmät erot

Hyundai i10

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • merkittävästi kevyempi
Tiedot

Mitsubishi Outlander

4,8 (4 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

i10

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Hyundai i10 on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 17 700 € , kun taas Mitsubishi Outlander maksaa 52 100 € . Ero on noin 34 387 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mitsubishi Outlander kuluttaa 2,6 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Hyundai i10, jonka kulutus on 4,9 L/100km. Ero on noin 2,3 L/100km.

Outlander

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Mitsubishi Outlander tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa306 hv verrattuna 90 hv:een. Ero on noin 216 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mitsubishi Outlander on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,9 s, kun taas Hyundai i10 tarvitsee 11,4 s. Ero on noin 3,5 s sekuntia.

i10

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Hyundai i10 on merkittävästi kevyempi – 996 kg verrattuna 2 070 kg:een. Painoero on noin 1 074 kg.

Kantavuudessa Mitsubishi Outlander tarjoaa huomattavasti enemmän – 595 kg verrattuna 423 kg:een. Ero on noin 172 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mitsubishi Outlander hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 52 100 €
Outlander

Mitsubishi Outlander

  • Moottorityyppi : Plug-in hybridi
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 306 hv
  • Kulutus L/100km : 2,6 - 2,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 83 - 85 km
Hyundai i10
Mitsubishi Outlander

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Hyundai i10

Hyundai i10 on ketterä ja pirteä kaupunkipaketti, joka tuntuu sievästä ulkoasustaan huolimatta yllättävän tilavalta ja käytännölliseltä. Se sopii erinomaisesti urbaaniin arkeen — helppo parkkeerata, vaivaton ajaa ja hymyä herättävä valinta kaupungin kulkijalle.

Tiedot

Mitsubishi Outlander

Outlander on perheystävällinen katumaasturi, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja yllättävän tyylikkyyden ilman turhaa kikkailua. Ajaminen on rauhallinen ja varma, ja se sopii ostajalle, joka hakee luotettavaa kaveria niin viikonloppureissuille kuin päivittäisiin ajoihin — järkevä ja hieman persoonallinen paketti.

Tiedot
Hyundai i10
Mitsubishi Outlander

Kustannukset ja kulutus

Hinta
17 700 - 23 100 €
Hinta
52 100 - 64 400 €
Kulutus L/100km
4,9 - 5,5 L/100km
Kulutus L/100km
2,6 - 2,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
83 - 85 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
110 - 124 g/km
CO2
60 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
36 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
SUV
Istuimet
4 - 5
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
996 - 1 099 kg
Omamassa
2 070 - 2 120 kg
Tavaratila
252 L
Tavaratila
-
Pituus
3 670 - 3 675 mm
Pituus
-
Leveys
1 680 mm
Leveys
1 862 mm
Korkeus
1 480 - 1 483 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
1 050 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
344 - 423 kg
Kantavuus
545 - 595 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
-
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattinen manuaalivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
-
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
63 - 90 hv
Teho hv
306 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,4 - 18,4 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 s
Huippunopeus
143 - 175 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
93 - 172 Nm
Vääntömomentti
-
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
46 - 66 kW
Teho kW
225 kW
Iskutilavuus
998 - 1 197 cm3
Iskutilavuus
2 360 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
C, D
CO2-tehokkuusluokka
B
Merkki
Hyundai
Merkki
Mitsubishi
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.