Vertaa tehoa (184 hv vs 750 hv), tavaratilaa ja hintaa (42 600 € vs 312 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Honda ZR-V vai McLaren Super Series Coupe?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Honda ZR-V on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 42 600 € , kun taas McLaren Super Series Coupe maksaa 312 600 € . Ero on noin 269 987 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Honda ZR-V kuluttaa 5,7 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin McLaren Super Series Coupe, jonka kulutus on 12,2 L/100km. Ero on noin 6,5 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa McLaren Super Series Coupe tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 750 hv verrattuna 184 hv:een. Ero on noin 566 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Super Series Coupe on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas Honda ZR-V tarvitsee 7,8 s. Ero on noin 5 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: McLaren Super Series Coupe vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 315 Nm:een. Eroa on noin 485 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Honda ZR-V tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa McLaren Super Series Coupe on jonkin verran kevyempi – 1 389 kg verrattuna 1 660 kg:een. Painoero on noin 271 kg.
Honda ZR-V voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Honda ZR-V on hillityn tyylikäs katumaasturi, joka tarjoaa miellyttävän yhdistelmän arkipäivän käytettävyyttä ja huoliteltua muotoilua ilman turhaa kikkailua. Ajaminen tuntuu varmalta ja pehmeältä, sisätila on mukava ja käytännöllinen — erinomainen valinta niille, jotka haluavat luotettavaa laatua ilman tarpeetonta show'ta.
TiedotMcLaren Super Series Coupé on puhdasverinen urheiluauto, jonka terävälinjainen kori ja raakaa ajamisen riemua välittävä ohjaustuntuma kertovat heti, että kyseessä on todellinen kuljettajan auto. Se ei ole järkivalinta arjen rutiineihin — se on omistushankinta intohimolla, joka pysäyttää katseet ja nostaa hymyn huulille joka kerta kun painat starttia.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
42 600 - 47 000 €
|
Hinta
312 600 €
|
|
Kulutus L/100km
5,7 - 5,8 L/100km
|
Kulutus L/100km
12,2 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
130 - 132 g/km
|
CO2
276 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 660 - 1 710 kg
|
Omamassa
1 389 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
210 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 840 mm
|
Leveys
2 161 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
440 - 455 kg
|
Kantavuus
-
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Täyshybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
184 hv
|
Teho hv
750 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,8 - 8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
315 Nm
|
Vääntömomentti
800 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
|
Teho kW
135 kW
|
Teho kW
552 kW
|
|
Iskutilavuus
1 993 cm3
|
Iskutilavuus
3 994 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Honda
|
Merkki
McLaren
|