Vertaa tehoa (184 hv vs 272 hv), tavaratilaa ja hintaa (42 600 € vs 37 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Honda ZR-V vai Lynk & Co 02?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Lynk & Co 02 on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 37 500 € , kun taas Honda ZR-V maksaa 42 600 € . Ero on noin 5 111 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Lynk & Co 02 tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa – 272 hv verrattuna 184 hv:een. Ero on noin 88 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Lynk & Co 02 on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,5 s, kun taas Honda ZR-V tarvitsee 7,8 s. Ero on noin 2,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Lynk & Co 02 vetää hieman voimakkaammin, 323 Nm verrattuna 315 Nm:een. Eroa on noin 8 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Honda ZR-V on lievästi kevyempi – 1 660 kg verrattuna 1 895 kg:een. Painoero on noin 235 kg.
Kantavuudessa Honda ZR-V tarjoaa jonkin verran enemmän – 455 kg verrattuna 375 kg:een. Ero on noin 80 kg.
Lynk & Co 02 voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Honda ZR-V on hillityn tyylikäs katumaasturi, joka tarjoaa miellyttävän yhdistelmän arkipäivän käytettävyyttä ja huoliteltua muotoilua ilman turhaa kikkailua. Ajaminen tuntuu varmalta ja pehmeältä, sisätila on mukava ja käytännöllinen — erinomainen valinta niille, jotka haluavat luotettavaa laatua ilman tarpeetonta show'ta.
TiedotLynk & Co 02 on räväkkä ja urbaani crossover, joka erottuu katukuvassa persoonallisella muotoilullaan ja mutkattomalla arjen käytettävyydellään. Se tarjoaa sopivasti särmää ja mukavuutta ostajalle, joka haluaa tyylikästä teknologiaa ja ajamisen iloa ilman turhaa jäykistelyä.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
42 600 - 47 000 €
|
Hinta
37 500 - 41 700 €
|
|
Kulutus L/100km
5,7 - 5,8 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
17,1 - 17,6 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
435 - 445 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
130 - 132 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 660 - 1 710 kg
|
Omamassa
1 895 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
410 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 840 mm
|
Leveys
1 845 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
440 - 455 kg
|
Kantavuus
375 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Täyshybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
184 hv
|
Teho hv
272 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,8 - 8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
315 Nm
|
Vääntömomentti
323 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
135 kW
|
Teho kW
200 kW
|
|
Iskutilavuus
1 993 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Honda
|
Merkki
Lynk & Co
|