Vertaa tehoa (131 hv vs 170 hv), tavaratilaa ja hintaa (35 300 € vs 42 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Honda HR-V vai Renault Trafic Bus?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Honda HR-V on vähän edullisempi – sen lähtöhinta on 35 300 € , kun taas Renault Trafic Bus maksaa 42 000 € . Ero on noin 6 699 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Honda HR-V kuluttaa 5,4 L/100km ja on siten ilmeisesti taloudellisempi kuin Renault Trafic Bus, jonka kulutus on 6,8 L/100km. Ero on noin 1,4 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Renault Trafic Bus tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa – 170 hv verrattuna 131 hv:een. Ero on noin 39 hv.
Molemmat kiihtyvät lähes yhtä nopeasti – 10,6 s 0–100 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Renault Trafic Bus vetää ilmeisesti voimakkaammin, 380 Nm verrattuna 253 Nm:een. Eroa on noin 127 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Renault Trafic Bus tarjoaa enemmän paikkoja – 9 vs. 5.
Omapainossa Honda HR-V on ilmeisesti kevyempi – 1 452 kg verrattuna 2 031 kg:een. Painoero on noin 579 kg.
Kantavuudessa Renault Trafic Bus tarjoaa selvästi enemmän – 982 kg verrattuna 418 kg:een. Ero on noin 564 kg.
Renault Trafic Bus ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Honda HR-V on monikäyttöinen ja luotettava kompaktin kokoluokan katumaasturi, joka sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmille matkoille. Sen tilaratkaisut ja varustelu tekevät arjesta sujuvampaa, ja ajettavuus tuntuu vakaa ja hillitty.
TiedotRenault Trafic, jota useimmat kutsuvat yksinkertaisesti Traficiksi, on käytännöllinen ja tilava matkustajavariantti, joka hoitaa niin perhelomat kuin työreissut vaivattomasti. Ajo tuntuu yllättävän rauhalliselta ja varustelu tekee arjesta mukavampaa — ei glitteriä, mutta juuri sitä tehokasta käyttöautoilun arjen älyä.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
35 300 - 42 200 €
|
Hinta
42 000 - 66 200 €
|
|
Kulutus L/100km
5,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
6,8 - 7,2 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
122 g/km
|
CO2
179 - 189 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Bussi
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
8 - 9
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 452 kg
|
Omamassa
2 031 - 2 352 kg
|
|
Tavaratila
319 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 866 mm
|
Leveys
1 956 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
418 kg
|
Kantavuus
718 - 982 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Täyshybridi
|
Moottorityyppi
Diesel
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
131 hv
|
Teho hv
110 - 170 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,6 - 10,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,6 - 16,5 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
253 Nm
|
Vääntömomentti
300 - 380 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
96 kW
|
Teho kW
81 - 125 kW
|
|
Iskutilavuus
1 498 cm3
|
Iskutilavuus
1 997 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Honda
|
Merkki
Renault
|