Vertaa tehoa (490 hv vs 503 hv), tavaratilaa ja hintaa (57 000 € vs 48 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Genesis GV60 vai XPeng P7+?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
XPeng P7+ on vähän edullisempi – sen lähtöhinta on 48 600 € , kun taas Genesis GV60 maksaa 57 000 € . Ero on noin 8 420 €.
Sähkönkulutuksessa etu on XPeng P7+: se kuluttaa 15,2 kWh/100km ja on minimaalisesti energiatehokkaampi kuin Genesis GV60, jonka kulutus on 16,7 kWh/100km. Ero on noin 1,5 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Genesis GV60 suoriutuu tuskin paremmin: se yltää jopa 561 km:een, noin 31 km enemmän kuin XPeng P7+.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa XPeng P7+ tarjoaa hieman enemmän tehoa – 503 hv verrattuna 490 hv:een. Ero on noin 13 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Genesis GV60 on tuskin nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4 s, kun taas XPeng P7+ tarvitsee 4,3 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Genesis GV60 vetää minimaalisesti voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 670 Nm:een. Eroa on noin 30 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa XPeng P7+ on minimaalisesti kevyempi – 1 999 kg verrattuna 2 050 kg:een. Painoero on noin 51 kg.
XPeng P7+ vain pieni etu objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Genesis GV60 tuntuu kuin eteläkorealainen luksusauto olisi päivittynyt tulevaisuuteen — maltillisen näyttävä muotoilu ja yllättävän sporttinen käytös tekevät vaikutuksen heti ovesta sisään astuessa. Ostajalle se tarjoaa ensiluokkaista laatutuntumaa, viiltoa arjen kulkuun ja persoonallisuutta, jos kaipaat sähköautoiluun boutique-henkeä.
TiedotXPeng P7+ tuntuu siltä kuin futuristinen coupé olisi muuttanut kotiinsa arkeen — sulavat linjat ja hiljainen meno tekevät pitkistä matkoista nautinnon. Se tarjoaa tietä näyttävää teknologiaa ja ajomukavuutta, jotka saavat kilpailijat katsomaan taakseen, ja sopii ostajalle, joka haluaa sähköautoilulta sekä tyyliä että järkeä.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
57 000 - 77 600 €
|
Hinta
48 600 - 55 900 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
16,7 - 19 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
15,2 - 17,4 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
501 - 561 km
|
Sähköinen toimintasäde
455 - 530 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 050 - 2 220 kg
|
Omamassa
1 999 - 2 200 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
573 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 890 mm
|
Leveys
1 937 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
455 - 460 kg
|
Kantavuus
-
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
|
Teho hv
229 - 490 hv
|
Teho hv
245 - 503 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 - 7,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,3 - 6,9 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
350 - 700 Nm
|
Vääntömomentti
450 - 670 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
168 - 360 kW
|
Teho kW
180 - 370 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Genesis
|
Merkki
XPeng
|