Vertaa tehoa (446 hv vs 170 hv), tavaratilaa ja hintaa (69 200 € vs 44 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Mustang Convertible vai Nissan Interstar?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Nissan Interstar on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 44 000 € , kun taas Ford Mustang Convertible maksaa 69 200 € . Ero on noin 25 231 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Nissan Interstar kuluttaa 7,5 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Ford Mustang Convertible, jonka kulutus on 12,3 L/100km. Ero on noin 4,8 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Ford Mustang Convertible tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 446 hv verrattuna 170 hv:een. Ero on noin 276 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Mustang Convertible vetää selvästi voimakkaammin, 540 Nm verrattuna 380 Nm:een. Eroa on noin 160 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Ford Mustang Convertible tarjoaa enemmän paikkoja – 4 vs. 3.
Omapainossa Ford Mustang Convertible on minimaalisesti kevyempi – 1 876 kg verrattuna 2 053 kg:een. Painoero on noin 177 kg.
Kantavuudessa Nissan Interstar tarjoaa selvästi enemmän – 1 447 kg verrattuna 324 kg:een. Ero on noin 1 123 kg.
Nissan Interstar vain vähäinen etu objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Ford Mustang Cabriolet on katujen showstopper: klassinen amerikkalainen asenne yhdistyy nykyaikaiseen viimeistelyyn sopivasti rosoisella charmilla. Avoautona se tarjoaa elämyksen, joka vetoaa tunteen ja fiiliksen etsijään — täydellinen valinta, kun haluat tuntea tien joka mutkassa ja herättää huomiota.
TiedotNissan Interstar on luotettava ja käytännöllinen työjuhta, joka keskittyy tilaan, kestävyyteen ja ajomukavuuteen ilman turhaa kikkailua. Jos kaipaat työkoneen, joka ei huuda persoonallisuutta mutta hoitaa hommat tehokkaasti ja viisaalla arkisella charmilla, Interstar ei petä odotuksia.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
69 200 - 72 800 €
|
Hinta
44 000 - 66 600 €
|
|
Kulutus L/100km
12,3 - 12,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
7,5 - 7,8 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
410 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
280 - 282 g/km
|
CO2
0 - 205 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Avoauto
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
3
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 876 kg
|
Omamassa
2 053 - 2 455 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 916 mm
|
Leveys
2 080 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
319 - 324 kg
|
Kantavuus
1 045 - 1 447 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Diesel, Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
446 hv
|
Teho hv
130 - 170 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5 - 5,4 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
540 Nm
|
Vääntömomentti
300 - 380 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
328 kW
|
Teho kW
96 - 125 kW
|
|
Iskutilavuus
5 038 cm3
|
Iskutilavuus
1 997 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
G, A
|
|
Merkki
Ford
|
Merkki
Nissan
|