VS

Ford Focus Turnier vs VW Tiguan vertailu

Vertaa tehoa (280 hv vs 272 hv), tavaratilaa ja hintaa (34 700 € vs 40 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Focus Turnier vai VW Tiguan?

Ford Focus Turnier vs VW Tiguan: tärkeimmät erot

Ford Focus Turnier

  • hieman halvempi
  • hieman enemmän tehoa
  • minimaalisesti nopeampi 0–100 km/h
  • hieman kevyempi
Tiedot

VW Tiguan

4,1 (9 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi taloudellisempi
  • hieman enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Focus Turnier

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Ford Focus Turnier on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 34 700 € , kun taas VW Tiguan maksaa 40 800 € . Ero on noin 6 122 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Tiguan kuluttaa 1,4 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Ford Focus Turnier, jonka kulutus on 5 L/100km. Ero on noin 3,6 L/100km.

Tiguan

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Ford Focus Turnier tarjoaa hieman enemmän tehoa280 hv verrattuna 272 hv:een. Ero on noin 8 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ford Focus Turnier on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,8 s, kun taas VW Tiguan tarvitsee 5,9 s. Ero on noin 0,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Focus Turnier vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 420 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 20 Nm.

Focus Turnier

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Ford Focus Turnier on hieman kevyempi – 1 413 kg verrattuna 1 599 kg:een. Painoero on noin 186 kg.

Tavaratilan koossa VW Tiguan tarjoaa hieman enemmän tilaa – 652 L verrattuna 635 L:een. Ero on noin 17 L.

Kantavuudessa Ford Focus Turnier tarjoaa tuskin enemmän – 557 kg verrattuna 544 kg:een. Ero on noin 13 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Tiguan hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 40 800 €
Tiguan

VW Tiguan

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 130 - 272 hv
  • Kulutus L/100km : 1,4 - 8,4 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 118 - 126 km
Ford Focus Turnier
VW Tiguan

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Ford Focus Turnier

Ford Focus Farmari on käytännöllinen ja ketterä perheauto, joka yhdistää arkisen monipuolisuuden ja pirteän ajoelämyksen. Sisätilat on järkevästi suunniteltu ja tavaratila reilun kokoinen, joten se taipuu niin kaupunkiajoon kuin viikonloppureissuillekin — ei silti mikään tylsä työjuhta.

Tiedot

VW Tiguan

Tiguan on monipuolinen ja käytännöllinen katumaasturi, joka tarjoaa tilavan ja hyvin viimeistellyn sisustan arjen ja pidempienkin matkojen tarpeisiin. Ajo tuntuu tasapainoiselta ja hallitulta, ja varustelun sekä turvallisuusominaisuuksien ansiosta se on luotettava valinta perheelle tai aktiiviselle kuljettajalle.

Tiedot
Ford Focus Turnier
VW Tiguan

Kustannukset ja kulutus

Hinta
34 700 - 48 600 €
Hinta
40 800 - 66 400 €
Kulutus L/100km
5 - 8 L/100km
Kulutus L/100km
1,4 - 8,4 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
118 - 126 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
120 - 183 g/km
CO2
32 - 190 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
52 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
1 413 - 1 563 kg
Omamassa
1 599 - 1 879 kg
Tavaratila
608 - 635 L
Tavaratila
490 - 652 L
Pituus
4 672 - 4 693 mm
Pituus
-
Leveys
1 825 - 1 844 mm
Leveys
1 842 - 1 859 mm
Korkeus
1 459 - 1 504 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
1 653 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
523 - 557 kg
Kantavuus
460 - 544 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
115 - 280 hv
Teho hv
130 - 272 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,8 - 12,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,9 - 10,6 s
Huippunopeus
184 - 250 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
170 - 420 Nm
Vääntömomentti
220 - 400 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
85 - 206 kW
Teho kW
96 - 200 kW
Iskutilavuus
999 - 2 261 cm3
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 023 - 2 024
Mallivuosi
2 024 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
D, G
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, B, G
Merkki
Ford
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.