Vertaa tehoa (280 hv vs 280 hv), tavaratilaa ja hintaa (34 700 € vs 26 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Focus Turnier vai Toyota Yaris?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Toyota Yaris on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 26 600 € , kun taas Ford Focus Turnier maksaa 34 700 € . Ero on noin 8 128 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota Yaris kuluttaa 3,8 L/100km ja on siten erottuvasti taloudellisempi kuin Ford Focus Turnier, jonka kulutus on 5 L/100km. Ero on noin 1,2 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Molemmat mallit tarjoavat saman tehon – 280 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota Yaris on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,5 s, kun taas Ford Focus Turnier tarvitsee 5,8 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Focus Turnier vetää tuskin voimakkaammin, 420 Nm verrattuna 390 Nm:een. Eroa on noin 30 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Toyota Yaris on huomattavasti kevyempi – 1 090 kg verrattuna 1 413 kg:een. Painoero on noin 323 kg.
Tavaratilan koossa Ford Focus Turnier tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 635 L verrattuna 286 L:een. Ero on noin 349 L.
Kantavuudessa Ford Focus Turnier tarjoaa hieman enemmän – 557 kg verrattuna 525 kg:een. Ero on noin 32 kg.
Toyota Yaris voittaa niukasti objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Ford Focus Farmari on käytännöllinen ja ketterä perheauto, joka yhdistää arkisen monipuolisuuden ja pirteän ajoelämyksen. Sisätilat on järkevästi suunniteltu ja tavaratila reilun kokoinen, joten se taipuu niin kaupunkiajoon kuin viikonloppureissuillekin — ei silti mikään tylsä työjuhta.
TiedotYaris on kompakti veijari kaupungissa, joka yllättää älykkäällä käytännöllisyydellään ja pirteällä luonteellaan. Se tarjoaa vaivattoman arjen kumppanin ilman turhia krumeluureja — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa fiksun ja huolettoman auton.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
34 700 - 48 600 €
|
Hinta
26 600 - 49 600 €
|
|
Kulutus L/100km
5 - 8 L/100km
|
Kulutus L/100km
3,8 - 8,7 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
120 - 183 g/km
|
CO2
87 - 197 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
52 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Farmari
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4 - 5
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 413 - 1 563 kg
|
Omamassa
1 090 - 1 356 kg
|
|
Tavaratila
608 - 635 L
|
Tavaratila
141 - 286 L
|
|
Pituus
4 672 - 4 693 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 825 - 1 844 mm
|
Leveys
1 745 - 1 805 mm
|
|
Korkeus
1 459 - 1 504 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 653 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
523 - 557 kg
|
Kantavuus
289 - 525 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Manuaalivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
115 - 280 hv
|
Teho hv
116 - 280 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,8 - 12,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 9,7 s
|
|
Huippunopeus
184 - 250 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
170 - 420 Nm
|
Vääntömomentti
390 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
|
Teho kW
85 - 206 kW
|
Teho kW
85 - 206 kW
|
|
Iskutilavuus
999 - 2 261 cm3
|
Iskutilavuus
1 490 - 1 618 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 023 - 2 024
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, G
|
CO2-tehokkuusluokka
B, G
|
|
Merkki
Ford
|
Merkki
Toyota
|