Vertaa tehoa (340 hv vs 575 hv), tavaratilaa ja hintaa (44 200 € vs 62 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Capri vai XPeng G9?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Ford Capri on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 44 200 € , kun taas XPeng G9 maksaa 62 100 € . Ero on noin 17 923 €.
Sähkönkulutuksessa etu on Ford Capri: se kuluttaa 13,8 kWh/100km ja on erottuvasti energiatehokkaampi kuin XPeng G9, jonka kulutus on 18,4 kWh/100km. Ero on noin 4,6 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Ford Capri suoriutuu melkein huomaamattomasti paremmin: se yltää jopa 627 km:een, noin 42 km enemmän kuin XPeng G9.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa XPeng G9 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 575 hv verrattuna 340 hv:een. Ero on noin 235 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h XPeng G9 on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,2 s, kun taas Ford Capri tarvitsee 5,3 s. Ero on noin 1,1 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: XPeng G9 vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 695 Nm verrattuna 679 Nm:een. Eroa on noin 16 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Ford Capri on jonkin verran kevyempi – 2 001 kg verrattuna 2 210 kg:een. Painoero on noin 209 kg.
Tavaratilan koossa XPeng G9 tarjoaa hieman enemmän tilaa – 660 L verrattuna 572 L:een. Ero on noin 88 L.
Kantavuudessa Ford Capri tarjoaa jonkin verran enemmän – 587 kg verrattuna 520 kg:een. Ero on noin 67 kg.
XPeng G9 erottuu kevyesti edukseen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Capri on klassinen, urheilullinen coupé joka kääntää ohikulkijoiden katseet ja nostaa kuskin hymyn herkästi esiin. Retrohenkinen ulkomuoto ja ajamisen ilo tekevät siitä houkuttelevan valinnan keräilijälle ja nostalgianhimolaiselle, vaikka arkikäytössä se vaatiikin ymmärrystä vanhan tekniikan tavoista.
TiedotXPeng G9 istuu katukuvassa modernina ja hillittynä valintana, jonka ulkonäkö lupaa luksusta ja sisällä tarjotaan rauhallinen, teknologialla silattu ajomukavuus. Koeajo paljastaa nopeasti, onko kyseessä arjen monipuolinen kumppani vai vain näyttävä ilmiö — kummassakin tapauksessa se herättää kiinnostusta.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
44 200 - 62 900 €
|
Hinta
62 100 - 75 700 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
13,8 - 16,5 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
18,4 - 20,1 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
439 - 627 km
|
Sähköinen toimintasäde
502 - 585 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 001 - 2 206 kg
|
Omamassa
2 210 - 2 395 kg
|
|
Tavaratila
572 L
|
Tavaratila
660 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 872 mm
|
Leveys
1 937 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
539 - 587 kg
|
Kantavuus
515 - 520 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
|
Teho hv
190 - 340 hv
|
Teho hv
351 - 575 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,3 - 8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,2 - 6,6 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
350 - 679 Nm
|
Vääntömomentti
465 - 695 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
140 - 250 kW
|
Teho kW
258 - 423 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Ford
|
Merkki
XPeng
|