VS

Ferrari Purosangue vs McLaren Supercar Series Coupe vertailu

Vertaa tehoa (725 hv vs 700 hv), tavaratilaa ja hintaa (394 800 € vs 258 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ferrari Purosangue vai McLaren Supercar Series Coupe?

Ferrari Purosangue vs McLaren Supercar Series Coupe: tärkeimmät erot

Ferrari Purosangue

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • hieman enemmän tehoa
Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

  • selvästi halvempi
  • selvästi taloudellisempi
  • tuskin nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti kevyempi
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Purosangue

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

McLaren Supercar Series Coupe on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 258 900 € , kun taas Ferrari Purosangue maksaa 394 800 € . Ero on noin 135 851 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: McLaren Supercar Series Coupe kuluttaa 4,6 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Ferrari Purosangue, jonka kulutus on 17,1 L/100km. Ero on noin 12,5 L/100km.

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Ferrari Purosangue tarjoaa hieman enemmän tehoa725 hv verrattuna 700 hv:een. Ero on noin 25 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Supercar Series Coupe on tuskin nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3 s, kun taas Ferrari Purosangue tarvitsee 3,3 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: McLaren Supercar Series Coupe vetää minimaalisesti voimakkaammin, 720 Nm verrattuna 692 Nm:een. Eroa on noin 28 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Ferrari Purosangue tarjoaa enemmän paikkoja – 4 vs. 2.

Omapainossa McLaren Supercar Series Coupe on huomattavasti kevyempi – 1 498 kg verrattuna 2 033 kg:een. Painoero on noin 535 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

McLaren Supercar Series Coupe ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

258 941 €
default

McLaren Supercar Series Coupe

  • Moottorityyppi Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Takaveto
  • Teho hv 700 hv
  • Kulutus L/100km 4,6 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 33 km
Ferrari Purosangue
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Ferrari Purosangue

Ferrari Purosangue rikkoo rajoja — se on Ferrarin tulkinta jokapäiväisestä luksussuvista, joka kävelee tyylikkäästi urheilullisuuden ja käytännöllisyyden rajamailla. Ohjaamossa tuntee, että tässä autossa on yhtä aikaa intohimoa kurveihin ja arjen mukavuutta, eli täydellinen valinta niille, jotka eivät halua valita.

Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

McLaren Supercar Coupe on atleettinen, veistoksellinen superauto, joka kääntää katseet ja lupaa adrenaliinia aina kun painat kaasua. Ohjaamossa sen terävä luonne palkitsee osaavan kuljettajan, mutta muistuttaa myös, että tämän kaltaisen koneen kanssa ilo tulee vastuullisesti — ja ehkä pienen hymyn kera naapurien kateudesta.

Tiedot
Ferrari Purosangue
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
394 800 €
Hinta
258 900 €
Kulutus L/100km
17,1 L/100km
Kulutus L/100km
4,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
33 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
389 g/km
CO2
104 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
100 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Coupé
Istuimet
4
Istuimet
2
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
2 033 kg
Omamassa
1 498 kg
Tavaratila
473 L
Tavaratila
-
Pituus
4 973 mm
Pituus
-
Leveys
2 028 mm
Leveys
1 913 mm
Korkeus
1 589 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
-
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
725 hv
Teho hv
700 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 s
Huippunopeus
312 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
692 Nm
Vääntömomentti
720 Nm
Sylinterien lukumäärä
12
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
533 kW
Teho kW
515 kW
Iskutilavuus
6 496 cm3
Iskutilavuus
2 993 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
C
Merkki
Ferrari
Merkki
McLaren
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.