Vertaa tehoa (360 hv vs 446 hv), tavaratilaa ja hintaa (67 000 € vs 69 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, DS Automobiles DS 9 vai Ford Mustang Convertible?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
DS Automobiles DS 9 on tuskin edullisempi – sen lähtöhinta on 67 000 € , kun taas Ford Mustang Convertible maksaa 69 200 € . Ero on noin 2 229 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: DS Automobiles DS 9 kuluttaa 1,2 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Ford Mustang Convertible, jonka kulutus on 12,3 L/100km. Ero on noin 11,1 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Ford Mustang Convertible tarjoaa vähän enemmän tehoa – 446 hv verrattuna 360 hv:een. Ero on noin 86 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ford Mustang Convertible on lievästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5 s, kun taas DS Automobiles DS 9 tarvitsee 5,6 s. Ero on noin 0,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Mustang Convertible vetää tuskin voimakkaammin, 540 Nm verrattuna 520 Nm:een. Eroa on noin 20 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: DS Automobiles DS 9 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.
Omapainossa DS Automobiles DS 9 on hieman kevyempi – 1 864 kg verrattuna 1 876 kg:een. Painoero on noin 12 kg.
Kantavuudessa DS Automobiles DS 9 tarjoaa erottuvasti enemmän – 489 kg verrattuna 324 kg:een. Ero on noin 165 kg.
DS Automobiles DS 9 voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
DS 9 on ranskalainen luksussedaani, joka erottuu katukuvasta rohkealla muotokielellä ja huolellisella viimeistelyllä — sisällä tunnelma on kuin boutique-hotellissa mutta ohjaus tuntuu silti reilulta arkiajossa. Se sopii ostajalle, joka haluaa erilaista eleganssia ja mieluummin hienostunutta yksilöllisyyttä kuin massaan hukkuvaa ylellisyyttä, tarjoten arkeen selkeän tyylilisän ja mukavan ajokokemuksen.
TiedotFord Mustang Cabriolet on katujen showstopper: klassinen amerikkalainen asenne yhdistyy nykyaikaiseen viimeistelyyn sopivasti rosoisella charmilla. Avoautona se tarjoaa elämyksen, joka vetoaa tunteen ja fiiliksen etsijään — täydellinen valinta, kun haluat tuntea tien joka mutkassa ja herättää huomiota.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
67 000 - 90 000 €
|
Hinta
69 200 - 72 800 €
|
|
Kulutus L/100km
1,2 - 1,7 L/100km
|
Kulutus L/100km
12,3 - 12,4 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
62 - 75 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
28 - 38 g/km
|
CO2
280 - 282 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
42 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Sedan
|
Kori
Avoauto
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4
|
|
Ovet
4
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 864 - 1 931 kg
|
Omamassa
1 876 kg
|
|
Tavaratila
510 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
4 934 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 855 mm
|
Leveys
1 916 mm
|
|
Korkeus
1 459 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
486 - 489 kg
|
Kantavuus
319 - 324 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
250 - 360 hv
|
Teho hv
446 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,6 - 8,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5 - 5,4 s
|
|
Huippunopeus
240 - 250 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
320 - 520 Nm
|
Vääntömomentti
540 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
|
Teho kW
183 - 265 kW
|
Teho kW
328 kW
|
|
Iskutilavuus
1 598 cm3
|
Iskutilavuus
5 038 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 021 - 2 023
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
B
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
DS Automobiles
|
Merkki
Ford
|