Vertaa tehoa (130 hv vs 280 hv), tavaratilaa ja hintaa (41 300 € vs 26 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, DS Automobiles DS 4 vai Toyota Yaris?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Toyota Yaris on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 26 600 € , kun taas DS Automobiles DS 4 maksaa 41 300 € . Ero on noin 14 734 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota Yaris kuluttaa 3,8 L/100km ja on siten ilmeisesti taloudellisempi kuin DS Automobiles DS 4, jonka kulutus on 5,2 L/100km. Ero on noin 1,4 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Toyota Yaris tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 280 hv verrattuna 130 hv:een. Ero on noin 150 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota Yaris on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,5 s, kun taas DS Automobiles DS 4 tarvitsee 10,9 s. Ero on noin 5,4 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Yaris vetää erottuvasti voimakkaammin, 390 Nm verrattuna 300 Nm:een. Eroa on noin 90 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Toyota Yaris on ratkaisevasti kevyempi – 1 090 kg verrattuna 1 558 kg:een. Painoero on noin 468 kg.
Tavaratilan koossa DS Automobiles DS 4 tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 430 L verrattuna 286 L:een. Ero on noin 144 L.
Kantavuudessa Toyota Yaris tarjoaa jonkin verran enemmän – 525 kg verrattuna 442 kg:een. Ero on noin 83 kg.
Toyota Yaris antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
DS 4 on persoonallinen ja tyylikäs crossover, joka pukeutuu ranskalaisella itsetietoisuudella ja erottuu massasta. Ohjaamo tuntuu harkitulta ja mukavuus on priimaa — ostajalle, joka haluaa ripauksen luksusta ilman liiallista huutelua, tämä on vahva ehdokas.
TiedotYaris on kompakti veijari kaupungissa, joka yllättää älykkäällä käytännöllisyydellään ja pirteällä luonteellaan. Se tarjoaa vaivattoman arjen kumppanin ilman turhia krumeluureja — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa fiksun ja huolettoman auton.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
41 300 - 50 700 €
|
Hinta
26 600 - 49 600 €
|
|
Kulutus L/100km
5,2 L/100km
|
Kulutus L/100km
3,8 - 8,7 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
137 g/km
|
CO2
87 - 197 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
53 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4 - 5
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 558 kg
|
Omamassa
1 090 - 1 356 kg
|
|
Tavaratila
430 L
|
Tavaratila
141 - 286 L
|
|
Pituus
4 400 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 830 mm
|
Leveys
1 745 - 1 805 mm
|
|
Korkeus
1 470 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 240 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
442 kg
|
Kantavuus
289 - 525 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Manuaalivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
130 hv
|
Teho hv
116 - 280 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 9,7 s
|
|
Huippunopeus
203 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
300 Nm
|
Vääntömomentti
390 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
|
Teho kW
96 kW
|
Teho kW
85 - 206 kW
|
|
Iskutilavuus
1 499 cm3
|
Iskutilavuus
1 490 - 1 618 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E
|
CO2-tehokkuusluokka
B, G
|
|
Merkki
DS Automobiles
|
Merkki
Toyota
|