Vertaa tehoa (130 hv vs 630 hv), tavaratilaa ja hintaa (41 300 € vs 255 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, DS Automobiles DS 4 vai Maserati MC20 Coupe?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
DS Automobiles DS 4 on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 41 300 € , kun taas Maserati MC20 Coupe maksaa 255 300 € . Ero on noin 213 984 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: DS Automobiles DS 4 kuluttaa 5,2 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Maserati MC20 Coupe, jonka kulutus on 11,5 L/100km. Ero on noin 6,3 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Maserati MC20 Coupe tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 630 hv verrattuna 130 hv:een. Ero on noin 500 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati MC20 Coupe on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas DS Automobiles DS 4 tarvitsee 10,9 s. Ero on noin 8 s sekuntia.
Huippunopeudessa Maserati MC20 Coupe on selvästi nopeampi – se yltää 325 km/h:een, kun taas DS Automobiles DS 4 saavuttaa 203 km/h. Ero on noin 122 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati MC20 Coupe vetää merkittävästi voimakkaammin, 730 Nm verrattuna 300 Nm:een. Eroa on noin 430 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: DS Automobiles DS 4 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Maserati MC20 Coupe on tuskin kevyempi – 1 469 kg verrattuna 1 558 kg:een. Painoero on noin 89 kg.
Tavaratilan koossa DS Automobiles DS 4 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 430 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 330 L.
Kantavuudessa DS Automobiles DS 4 tarjoaa selvästi enemmän – 442 kg verrattuna 321 kg:een. Ero on noin 121 kg.
DS Automobiles DS 4 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
DS 4 on persoonallinen ja tyylikäs crossover, joka pukeutuu ranskalaisella itsetietoisuudella ja erottuu massasta. Ohjaamo tuntuu harkitulta ja mukavuus on priimaa — ostajalle, joka haluaa ripauksen luksusta ilman liiallista huutelua, tämä on vahva ehdokas.
TiedotMaserati MC20 Coupé on italialaisen urheilullisuuden tiivistymä — dramaattinen muotoilu ja herkkä olemus tekevät siitä katukuvan tähtihetken jokaisella mutkalla. Ajaminen on kuin kutsu pitää hauskaa aikuisen tyylillä, joten se houkuttelee ostajaa, joka haluaa sekä näyttävyyttä että ajamisen hienostuneisuutta.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
41 300 - 50 700 €
|
Hinta
255 300 €
|
|
Kulutus L/100km
5,2 L/100km
|
Kulutus L/100km
11,5 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
137 g/km
|
CO2
261 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
53 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
60 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
5
|
Ovet
2
|
|
Omamassa
1 558 kg
|
Omamassa
1 469 kg
|
|
Tavaratila
430 L
|
Tavaratila
100 L
|
|
Pituus
4 400 mm
|
Pituus
4 669 mm
|
|
Leveys
1 830 mm
|
Leveys
1 965 mm
|
|
Korkeus
1 470 mm
|
Korkeus
1 224 mm
|
|
Maksimi tavaratila
1 240 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
442 kg
|
Kantavuus
321 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
130 hv
|
Teho hv
630 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
|
|
Huippunopeus
203 km/h
|
Huippunopeus
325 km/h
|
|
Vääntömomentti
300 Nm
|
Vääntömomentti
730 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
96 kW
|
Teho kW
463 kW
|
|
Iskutilavuus
1 499 cm3
|
Iskutilavuus
3 000 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
DS Automobiles
|
Merkki
Maserati
|