VS

CUPRA Terramar vs Volvo EC40 vertailu

Vertaa tehoa (272 hv vs 442 hv), tavaratilaa ja hintaa (50 400 € vs 56 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, CUPRA Terramar vai Volvo EC40?

CUPRA Terramar vs Volvo EC40: tärkeimmät erot

CUPRA Terramar

5 (5 Arvostelut)
arvioi
  • lievästi halvempi
  • huomattavasti kevyempi
  • huomattavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Volvo EC40

4,7 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Terramar

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

CUPRA Terramar on lievästi edullisempi – sen lähtöhinta on 50 400 € , kun taas Volvo EC40 maksaa 56 600 € . Ero on noin 6 221 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Volvo EC40 suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 585 km:een, noin 467 km enemmän kuin CUPRA Terramar.

EC40

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Volvo EC40 tarjoaa selvästi enemmän tehoa442 hv verrattuna 272 hv:een. Ero on noin 170 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Volvo EC40 on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,6 s, kun taas CUPRA Terramar tarvitsee 5,9 s. Ero on noin 1,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Volvo EC40 vetää merkittävästi voimakkaammin, 670 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 270 Nm.

Terramar

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa CUPRA Terramar on huomattavasti kevyempi – 1 638 kg verrattuna 2 065 kg:een. Painoero on noin 427 kg.

Tavaratilan koossa CUPRA Terramar tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 540 L verrattuna 404 L:een. Ero on noin 136 L.

Kantavuudessa CUPRA Terramar tarjoaa lievästi enemmän – 542 kg verrattuna 435 kg:een. Ero on noin 107 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Volvo EC40 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 56 600 €
EC40

Volvo EC40

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 238 - 442 hv
  • Kulutus kWh/100km : 16,2 - 17,3 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 486 - 585 km
CUPRA Terramar
Volvo EC40

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

CUPRA Terramar

Cupra Terramar on räväkkä ja urheilullinen katumaasturi, joka yhdistää näyttävän muotoilun ja terävän ajotuntuman ilman turhaa ekstroverttiyttä. Sisustus tuntuu laadukkaalta ja käytännölliseltä arjessa, joten se sopii ostajalle, joka haluaa enemmän intohimoa perheautoonsa ilman jäykkää asennetta.

Tiedot

Volvo EC40

Volvo EC40 tuo skandinaavista pelkistettyä eleganssia sähköiseen pakettiin, ja ajossa se tuntuu rauhallisen vakaalta ja ennakoivalta — ei huutavalla näyttävyydellä, mutta kerää katseet vaivattomasti. Sisältä se tarjoaa laadukkaan tunnelman ja fiksuja arjen ratkaisuja, joten se on mainio valinta ostajalle joka haluaa turvallisuutta, hillittyä tyyliä ja ripauksen luksusta ilman turhaa prameilua.

Tiedot
CUPRA Terramar
Volvo EC40

Kustannukset ja kulutus

Hinta
50 400 - 61 500 €
Hinta
56 600 - 71 700 €
Kulutus L/100km
1,6 - 8,4 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
16,2 - 17,3 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
118 km
Sähköinen toimintasäde
486 - 585 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
36 - 191 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 638 - 1 904 kg
Omamassa
2 065 - 2 185 kg
Tavaratila
450 - 540 L
Tavaratila
404 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 869 mm
Leveys
1 873 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
512 - 542 kg
Kantavuus
395 - 435 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
150 - 272 hv
Teho hv
238 - 442 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,9 - 9,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,6 - 7,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
Vääntömomentti
420 - 670 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
110 - 200 kW
Teho kW
175 - 325 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2 024 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
F, E, B, G
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
CUPRA
Merkki
Volvo
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.