VS

CUPRA Ateca vs VW T-Cross vertailu

Vertaa tehoa (300 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (45 300 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, CUPRA Ateca vai VW T-Cross?

CUPRA Ateca vs VW T-Cross: tärkeimmät erot

CUPRA Ateca

4,1 (2 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

VW T-Cross

3,9 (4 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • erottuvasti taloudellisempi
  • hieman kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Ateca

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

VW T-Cross on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas CUPRA Ateca maksaa 45 300 € . Ero on noin 19 298 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW T-Cross kuluttaa 5,4 L/100km ja on siten erottuvasti taloudellisempi kuin CUPRA Ateca, jonka kulutus on 6,7 L/100km. Ero on noin 1,3 L/100km.

T-Cross

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa CUPRA Ateca tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa300 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 150 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h CUPRA Ateca on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,9 s, kun taas VW T-Cross tarvitsee 8,4 s. Ero on noin 3,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: CUPRA Ateca vetää ilmeisesti voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 250 Nm:een. Eroa on noin 150 Nm.

Ateca

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW T-Cross on hieman kevyempi – 1 267 kg verrattuna 1 418 kg:een. Painoero on noin 151 kg.

Tavaratilan koossa CUPRA Ateca tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tilaa – 485 L verrattuna 455 L:een. Ero on noin 30 L.

Kantavuudessa CUPRA Ateca tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 522 kg verrattuna 480 kg:een. Ero on noin 42 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

CUPRA Ateca voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 45 300 €
Ateca

CUPRA Ateca

  • Moottorityyppi : Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Etuveto
  • Teho hv : 150 - 300 hv
  • Kulutus L/100km : 6,7 - 9,1 L/100km
CUPRA Ateca
VW T-Cross

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

CUPRA Ateca

Cupra Ateca on sporttinen katumaasturi, joka yhdistää aggressiivisen muotoilun ja ketterän ajettavuuden arkikäytössä toimivaksi paketiksi. Se tarjoaa ajamisen iloa ilman turhaa pröystäilyä ja riittävästi tilaa viikonlopun seikkailuille — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa tunteen ja järjen samassa autossa.

Tiedot

VW T-Cross

T‑Cross on kompakti kaupunkimaasturi, joka kätkee yllättävän tilan ja käytännöllisyyden pirteään ulkonäköön. Se on erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa vaivatonta ajettavuutta, fiksuja arjen ratkaisuja ja persoonallisen ilmeen — pysäköinti on sen kanssa vähemmän hermoja raastavaa.

Tiedot
CUPRA Ateca
VW T-Cross

Kustannukset ja kulutus

Hinta
45 300 - 62 300 €
Hinta
26 000 - 38 900 €
Kulutus L/100km
6,7 - 9,1 L/100km
Kulutus L/100km
5,4 - 6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
153 - 207 g/km
CO2
124 - 136 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 418 - 1 628 kg
Omamassa
1 267 - 1 338 kg
Tavaratila
485 L
Tavaratila
455 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 841 mm
Leveys
1 784 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
502 - 522 kg
Kantavuus
463 - 480 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
150 - 300 hv
Teho hv
95 - 150 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 9,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,4 - 11,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
Vääntömomentti
175 - 250 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
110 - 221 kW
Teho kW
70 - 110 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
Iskutilavuus
999 - 1 498 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
G, E
CO2-tehokkuusluokka
D, E
Merkki
CUPRA
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.