VS

Citroen Holidays vs VW Polo vertailu

Vertaa tehoa (180 hv vs 207 hv), tavaratilaa ja hintaa (52 400 € vs 21 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Citroen Holidays vai VW Polo?

Citroen Holidays vs VW Polo: tärkeimmät erot

Citroen Holidays

Tiedot

VW Polo

4,2 (4 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • hieman enemmän tehoa
  • selvästi taloudellisempi
  • merkittävästi kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Holidays

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

VW Polo on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 21 000 € , kun taas Citroen Holidays maksaa 52 400 € . Ero on noin 31 422 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Polo kuluttaa 5,1 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Citroen Holidays, jonka kulutus on 7 L/100km. Ero on noin 1,9 L/100km.

Polo

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa VW Polo tarjoaa hieman enemmän tehoa207 hv verrattuna 180 hv:een. Ero on noin 27 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Citroen Holidays vetää jonkin verran voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 320 Nm:een. Eroa on noin 80 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: VW Polo tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa VW Polo on merkittävästi kevyempi – 1 143 kg verrattuna 2 338 kg:een. Painoero on noin 1 195 kg.

Kantavuudessa Citroen Holidays tarjoaa selvästi enemmän – 762 kg verrattuna 457 kg:een. Ero on noin 305 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Polo on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 21 000 €
Polo

VW Polo

  • Moottorityyppi Bensiini
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 80 - 207 hv
  • Kulutus L/100km 5,1 - 6,5 L/100km
Citroen Holidays
VW Polo

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Citroen Holidays

Citroën Holidays tunnetaan lomakäyttöön suunniteltuna kaverina, joka tarjoaa pehmeän ajon ja käytännölliset yksityiskohdat ilman turhaa kikkailua. Se tuo ripauksen ranskalaista charmia ja arjen huolettomuutta — juuri sellainen auto, joka tekee viikonloppureissuista helpompia ja hymyilevämpiä.

Tiedot

VW Polo

Polo on monikäyttöinen ja helppokäyttöinen kaupunkiauto, joka tarjoaa laadukkaan sisustan ja miellyttävän ajotuntuman. Se sopii arkipäivän ajeluun ja pidemmille matkoille, tarjoten hyvän yhdistelmän käytännöllisyyttä ja hillittyä mukavuutta.

Tiedot
Citroen Holidays
VW Polo

Kustannukset ja kulutus

Hinta
52 400 - 55 500 €
Hinta
21 000 - 37 500 €
Kulutus L/100km
7 - 7,3 L/100km
Kulutus L/100km
5,1 - 6,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
185 - 192 g/km
CO2
116 - 148 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Bussi
Kori
Viistoperä
Istuimet
4
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 338 - 2 368 kg
Omamassa
1 143 - 1 378 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
351 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
2 010 mm
Leveys
1 751 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
732 - 762 kg
Kantavuus
432 - 457 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
150 - 180 hv
Teho hv
80 - 207 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,5 - 15,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
370 - 400 Nm
Vääntömomentti
93 - 320 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
110 - 132 kW
Teho kW
59 - 152 kW
Iskutilavuus
2 184 cm3
Iskutilavuus
999 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
D, E
Merkki
Citroen
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.