VS

Citroen C3 Aircross vs SsangYong Torres vertailu

Vertaa tehoa (145 hv vs 207 hv), tavaratilaa ja hintaa (19 700 € vs 41 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Citroen C3 Aircross vai SsangYong Torres?

Citroen C3 Aircross vs SsangYong Torres: tärkeimmät erot

Citroen C3 Aircross

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • merkittävästi taloudellisempi
  • jonkin verran energiatehokkaampi
  • jonkin verran kevyempi
Tiedot

SsangYong Torres

  • huomattavasti enemmän tehoa
  • vähän pidempi sähköinen toimintamatka
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

C3 Aircross

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Citroen C3 Aircross on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 19 700 € , kun taas SsangYong Torres maksaa 41 100 € . Ero on noin 21 466 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Citroen C3 Aircross kuluttaa 5,3 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin SsangYong Torres, jonka kulutus on 7,9 L/100km. Ero on noin 2,6 L/100km.

Sähkönkulutuksessa etu on Citroen C3 Aircross: se kuluttaa 16,1 kWh/100km ja on jonkin verran energiatehokkaampi kuin SsangYong Torres, jonka kulutus on 18,7 kWh/100km. Ero on noin 2,6 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa SsangYong Torres suoriutuu vähän paremmin: se yltää jopa 462 km:een, noin 62 km enemmän kuin Citroen C3 Aircross.

Torres

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa SsangYong Torres tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa207 hv verrattuna 145 hv:een. Ero on noin 62 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: SsangYong Torres vetää huomattavasti voimakkaammin, 339 Nm verrattuna 230 Nm:een. Eroa on noin 109 Nm.

C3 Aircross

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Citroen C3 Aircross on jonkin verran kevyempi – 1 312 kg verrattuna 1 498 kg:een. Painoero on noin 186 kg.

Tavaratilan koossa SsangYong Torres tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 703 L verrattuna 460 L:een. Ero on noin 243 L.

Kantavuudessa SsangYong Torres tarjoaa vähän enemmän – 552 kg verrattuna 462 kg:een. Ero on noin 90 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

SsangYong Torres on hieman edellä objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 41 100 €
Torres

SsangYong Torres

  • Moottorityyppi : Bensiini, Sähkö
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 163 - 207 hv
  • Kulutus L/100km : 7,9 - 9,1 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 18,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 462 km
Citroen C3 Aircross
SsangYong Torres

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Citroen C3 Aircross

Citroën C3 Aircross erottuu persoonallisella ulkonäöllään ja leikkisillä yksityiskohdillaan, tarjoten vaihtoehdon massiivisille crossovereille niille, jotka arvostavat tyyliä ilman turhaa totisuutta. Sisätilat ovat käytännölliset ja mukavat, joten päivittäinen kaupunkiajo sujuu vaivattomasti — oiva valinta ostajalle, joka haluaa pirteän ja toimivan arki-CUVin.

Tiedot

SsangYong Torres

SsangYong Torres vetää katseet puoleensa kuin seikkailuhenkinen isoveli — muotoilu on jykevä ja sisällä tunnelma käytännöllisen reipas. Hintaan nähden se tarjoaa paljon varusteita ja luotettavan arkiajon, joten se sopii mainiosti perheelle tai mökkireissuja rakastavalle, joka haluaa vähän maastohenkeä ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot
Citroen C3 Aircross
SsangYong Torres

Kustannukset ja kulutus

Hinta
19 700 - 35 100 €
Hinta
41 100 - 54 200 €
Kulutus L/100km
5,3 - 5,9 L/100km
Kulutus L/100km
7,9 - 9,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
16,1 - 18,1 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
18,7 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
307 - 400 km
Sähköinen toimintasäde
462 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 134 g/km
CO2
0 - 207 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
1 312 - 1 608 kg
Omamassa
1 498 - 1 618 kg
Tavaratila
460 L
Tavaratila
703 L
Pituus
-
Pituus
4 700 mm
Leveys
1 795 mm
Leveys
1 890 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 710 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
1 662 L
Kantavuus
407 - 462 kg
Kantavuus
552 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö, Bensiini, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini, Sähkö
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
101 - 145 hv
Teho hv
163 - 207 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,3 - 13 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Huippunopeus
-
Huippunopeus
191 - 194 km/h
Vääntömomentti
125 - 230 Nm
Vääntömomentti
280 - 339 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
74 - 107 kW
Teho kW
120 - 152 kW
Iskutilavuus
1 199 cm3
Iskutilavuus
1 497 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2 023 - 2 024
CO2-tehokkuusluokka
A, D
CO2-tehokkuusluokka
G, A
Merkki
Citroen
Merkki
SsangYong
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.