VS

BYD Seal U vs Kia Sportage vertailu

Vertaa tehoa (324 hv vs 288 hv), tavaratilaa ja hintaa (41 700 € vs 35 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BYD Seal U vai Kia Sportage?

BYD Seal U vs Kia Sportage: tärkeimmät erot

BYD Seal U

4,1 (7 Arvostelut)
arvioi
  • lievästi enemmän tehoa
  • merkittävästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • huomattavasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kia Sportage

5 (3 Arvostelut)
arvioi
  • hieman halvempi
  • erottuvasti kevyempi
  • minimaalisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Seal U

Johdanto: BYD Seal U ja Kia Sportage vertailussa

Automaailmassa on käynnistynyt jännittävä kilpailu, kun kaksi suosittua SUV-mallia, BYD Seal U ja Kia Sportage, astuvat kehään. Molemmat autot tarjoavat innovatiivisia teknologioita ja eri voimalinjavaihtoehtoja, mutta mitkä ovat niiden tärkeimmät erottavat tekijät? Tässä artikkelissa vertaillaan näitä kahta mallia kaikilla osa-alueilla teknisistä ominaisuuksista muotoiluun.

Sportage

Tekniset tiedot: Moottorit ja suorituskyky

BYD Seal U:n valikoimiin kuuluu laaja kirjo voimansiirtovaihtoehtoja, kuten sähköauto ja pistokehybridi, joissa teho vaihtelee 218 hevosvoimasta 324 hevosvoimaan. Autossa on myös innovatiivinen CVT-vaihteisto tai reduktio-vaihteisto voimalinjan mukaan. Moottorin vääntö vaihtelee 300 Nm:stä 550 Nm:iin, mikä mahdollistaa loistavan kiihtyvyyden jopa 5,9 sekunnissa 0-100 km/h.

Kia Sportage tarjoaa samankaltaisen valikoiman moottoreita, mukaan lukien diesel-, bensiini- ja hybridivaihtoehtoja, joiden teho vaihtelee 136 hevosvoimasta 252 hevosvoimaan. Kialla on myös huomattvästi tehokkaampia vaihtoehtoja, kuten 8,4 sekunnissa kiihtyvä malli, joka saattaa kiinnostaa suorituskykyä etsiviä asiakkaita. Vääntöalue on 265 Nm:stä 350 Nm:iin, mikä tekee siitä kilpailukykyisen Seal U:hun verrattuna.

Seal U

Polttoaineen kulutus ja ympäristöystävällisyys

BYD Seal U on suunniteltu tarjoamaan matalaa polttoaineen kulutusta, saavuttaen jopa 0,9 L/100 km hybridimallissa. Sähkökäyttöisessä versiossa kulutus on myös kilpailukykyinen, 19,9 kWh/100 km. CO2-päästöt vaihtelevat 0-26 g/km riippuen valitusta moottorista, mikä tekee siitä erinomaisen vaihtoehdon ympäristötietoisille kuluttajille.

Kia Sportage puolestaan kuluttaa 5 L/100 km bensiini- tai dieselmoottorin kanssa, mutta sen hybridi- ja pistokehybridivaihtoehdot kuluttavat enemmän energiaa, noin 6-7 L/100 km. CO2-päästöt vaihtelevat 132-162 g/km, mikä asettaa sen hieman huonommaksi ympäristöystävällisyyden suhteen verrattuna BYD Seal U:hun.

Sportage

Ulkomuoto ja sisätilat

BYD Seal U:n ulkoasu on moderni ja dynaaminen, ning sisätilat on suunniteltu tarjoamaan mukavuutta ja käytännöllisyyttä. Autossa on tilaa viidelle hengelle, ja tavaratilan kapasiteetti on 425-552 litraa. Auton pituus on 4775 mm, leveys 1890 mm ja korkeus 1670 mm, mikä antaa sille tilavan ilmeen.

Kia Sportage on myös näyttävä SUV, jonka pituus on 4515 mm, leveys 1865 mm ja korkeus 1650 mm. Se tarjoaa enemmän tilaa tavaroille, jopa 587 litraa, ja viisi henkilöä mahtuu vielä mukavasti kyytiin. Urheilullinen muotoilu ja korkealaatuiset materiaalit tekevät sisätiloista houkuttelevat.

Seal U

Innovaatioita ja teknologisia ominaisuuksia

Molemmat autot ovat varustettu nykyaikaisilla teknologioilla. BYD Seal U sisältää erityisiä turvallisuus- ja avustavatekniikoita, kuten älykästä pysäköintiä ja useita kamera- ja anturijärjestelmiä, jotka parantavat kuljettajan näkyvyyttä ja turvallisuutta. Se tarjoaa myös innovatiivisia liitettävyysratkaisuja ja käyttäjäystävällisiä käyttöliittymiä.

Kia Sportage ei jää jälkeen, sillä se on varustettu uusimmilla infoteknologiaratkaisuilla, kuten suuren kosketusnäytön, älykästä navigointisysteemiä ja edistyneitä ajonhallintajärjestelmiä. Autossa on myös laaja valikoima yhteyksien hallintaa ja avustavia järjestelmiä, jotka tekevät ajamisesta helpompaa ja turvallisempaa.

Sportage

Yhteenveto: Kumpi valita?

Valinta BYD Seal U:n ja Kia Sportagen välillä riippuu pitkälti siitä, millaisia ominaisuuksia arvostat eniten autossasi. Jos etsit innovatiivista sähköistä tai hybridisiä vaihtoehtoja, BYD Seal U tarjoaa joitakin mielenkiintoisia etuja, mukanaan erittäin alhaiset CO2-päästöt. Toisaalta, jos haluat monipuolisemman moottorivalikoiman ja hieman enemmän tavaratilaa, Kia Sportage voi olla parempi valinta.

Joka tapauksessa molemmat autot ovat esimerkkejä nykyaikaisista SUV-malleista, jotka tarjoavat uusinta teknologiaa ja toimintavarmuutta. Innokkaat kuluttajat saavat varmasti mielenkiintoisen valinnan, kun nämä kaksi mallia kilpailevat toisiaan vastaan. Valinta on sinun!

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Seal U

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Kia Sportage on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 35 400 € , kun taas BYD Seal U maksaa 41 700 € . Ero on noin 6 252 €.

Sähköisessä toimintamatkassa BYD Seal U suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 500 km:een, noin 434 km enemmän kuin Kia Sportage.

Sportage

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BYD Seal U tarjoaa lievästi enemmän tehoa324 hv verrattuna 288 hv:een. Ero on noin 36 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BYD Seal U on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,9 s, kun taas Kia Sportage tarvitsee 7,5 s. Ero on noin 1,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BYD Seal U vetää selvästi voimakkaammin, 550 Nm verrattuna 380 Nm:een. Eroa on noin 170 Nm.

Seal U

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Kia Sportage on erottuvasti kevyempi – 1 552 kg verrattuna 1 940 kg:een. Painoero on noin 388 kg.

Tavaratilan koossa Kia Sportage tarjoaa minimaalisesti enemmän tilaa – 587 L verrattuna 552 L:een. Ero on noin 35 L.

Kantavuudessa Kia Sportage tarjoaa selvästi enemmän – 580 kg verrattuna 410 kg:een. Ero on noin 170 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BYD Seal U voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 41 700 €
Seal U

BYD Seal U

  • Moottorityyppi : Sähkö, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 218 - 324 hv
  • Kulutus kWh/100km : 12,1 - 20,5 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 70 - 500 km
BYD Seal U
Kia Sportage

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BYD Seal U

BYD Seal U tuntuu ajossa ketterältä ja itsevarmalta sähköautolta, joka pukee sporttisen muodin arkeen sopivaksi paketiksi. Sisällä tunnelma on laadukas ja teknologiaa on riittävästi kilpailijoihin nähden, joten se on houkutteleva valinta ostajalle joka haluaa erottua ilman että lompakko itkee.

Tiedot

Kia Sportage

Kia Sportage tuntuu modernilta ja käytännölliseltä vaihtoehdolta kaupunki- ja maantieajoon, tarjoillen mukavuutta, selkeää varustelua ja arjen järkevyyttä. Ohjaus on vaivaton, sisätila suunniteltu perhearkea silmällä pitäen ja muotoilu herättää huomiota ilman turhaa prameilua — juuri sopiva kompromissi fiksulle autokaupoille.

Tiedot
BYD Seal U
Kia Sportage

Kustannukset ja kulutus

Hinta
41 700 - 48 400 €
Hinta
35 400 - 57 300 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
2,9 - 7,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
12,1 - 20,5 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
70 - 500 km
Sähköinen toimintasäde
63 - 66 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 71 g/km
CO2
67 - 177 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 940 - 2 147 kg
Omamassa
1 552 - 1 896 kg
Tavaratila
425 - 552 L
Tavaratila
526 - 587 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 890 mm
Leveys
1 865 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
410 kg
Kantavuus
533 - 580 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini, Täyshybridi, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
218 - 324 hv
Teho hv
136 - 288 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,9 - 9,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,5 - 11,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
300 - 550 Nm
Vääntömomentti
250 - 380 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
160 - 238 kW
Teho kW
100 - 212 kW
Iskutilavuus
1 497 - 1 498 cm3
Iskutilavuus
1 598 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
A, B
CO2-tehokkuusluokka
F, D, E, G, B
Merkki
BYD
Merkki
Kia
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.