Vertaa tehoa (340 hv vs 340 hv), tavaratilaa ja hintaa (52 800 € vs 52 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW Z4 vai CUPRA Tavascan?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
CUPRA Tavascan on minimaalisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 52 000 € , kun taas BMW Z4 maksaa 52 800 € . Ero on noin 834 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Molemmat mallit tarjoavat saman tehon – 340 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW Z4 on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas CUPRA Tavascan tarvitsee 5,5 s. Ero on noin 1 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: CUPRA Tavascan vetää tuskin voimakkaammin, 545 Nm verrattuna 500 Nm:een. Eroa on noin 45 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: CUPRA Tavascan tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa BMW Z4 on huomattavasti kevyempi – 1 510 kg verrattuna 2 096 kg:een. Painoero on noin 586 kg.
Tavaratilan koossa CUPRA Tavascan tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 540 L verrattuna 281 L:een. Ero on noin 259 L.
Kantavuudessa CUPRA Tavascan tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 518 kg verrattuna 235 kg:een. Ero on noin 283 kg.
CUPRA Tavascan on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW Z4 on arkkityyppinen avoauto, joka yhdistää elegantin muotoilun ja selkeän kuskin paikan — ohjaus on tarkka ja jokainen mutka tuntuu palkinnolta. Sisältä se huokuu pientä luksusta mutta on silti arjen pelastaja viikonloppuseikkailuissa, ja sen kanssa naapurit kääntyvät katselemaan yhtä varmasti kuin kuljettaja hymyilee.
TiedotCupra Tavascan on täyssähköinen crossover, joka yhdistää urheilullisen, skarpin muotoilun ja viimeistellyn, modernin sisustan. Se tarjoaa dynaamisen ajokokemuksen ja käytännöllisyyttä niille, jotka haluavat erottuvaa tyyliä arkeen ja vapaa-aikaan.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
52 800 - 79 400 €
|
Hinta
52 000 - 61 400 €
|
|
Kulutus L/100km
6,9 - 8,5 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
15,4 - 17,1 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
441 - 557 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
157 - 191 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Roadster
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
2
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 510 - 1 640 kg
|
Omamassa
2 096 - 2 273 kg
|
|
Tavaratila
281 L
|
Tavaratila
540 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 864 mm
|
Leveys
1 861 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
215 - 235 kg
|
Kantavuus
507 - 518 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
|
Teho hv
197 - 340 hv
|
Teho hv
190 - 340 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 6,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 8,6 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
320 - 500 Nm
|
Vääntömomentti
350 - 545 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
145 - 250 kW
|
Teho kW
140 - 250 kW
|
|
Iskutilavuus
1 998 - 2 998 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
F, G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
CUPRA
|