VS

BMW X6 vs VW Polo vertailu

Vertaa tehoa (625 hv vs 207 hv), tavaratilaa ja hintaa (102 200 € vs 21 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW X6 vai VW Polo?

BMW X6 vs VW Polo: tärkeimmät erot

BMW X6

4,5 (2 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi enemmän tehoa
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • erottuvasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

VW Polo

4,2 (4 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • selvästi kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

X6

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

VW Polo on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 21 000 € , kun taas BMW X6 maksaa 102 200 € . Ero on noin 81 240 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Polo kuluttaa 5,1 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin BMW X6, jonka kulutus on 7,2 L/100km. Ero on noin 2,1 L/100km.

Polo

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa BMW X6 tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa625 hv verrattuna 207 hv:een. Ero on noin 418 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW X6 on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,9 s, kun taas VW Polo tarvitsee 6,5 s. Ero on noin 2,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW X6 vetää merkittävästi voimakkaammin, 750 Nm verrattuna 320 Nm:een. Eroa on noin 430 Nm.

X6

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW Polo on selvästi kevyempi – 1 143 kg verrattuna 2 240 kg:een. Painoero on noin 1 097 kg.

Tavaratilan koossa BMW X6 tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 580 L verrattuna 351 L:een. Ero on noin 229 L.

Kantavuudessa BMW X6 tarjoaa ilmeisesti enemmän – 695 kg verrattuna 457 kg:een. Ero on noin 238 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Polo on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 21 000 €
Polo

VW Polo

  • Moottorityyppi Bensiini
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 80 - 207 hv
  • Kulutus L/100km 5,1 - 6,5 L/100km
BMW X6
VW Polo

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW X6

BMW X6 on näyttävä, urheilullisen coupémainen katumaasturi, joka hakee huomiota joka kurvissa ja antaa kuljettajalleen tunteen ylimääräisestä itseluottamuksesta. Se tarjoilee mukavuutta ja draamaa ajokokemukseen, mutta tavaratilan ja perheen tarpeiden kanssa kannattaa laskea kompromisseja — tämä on valinta niille, jotka valitsevat tyylin ennen tylsää käytännöllisyyttä.

Tiedot

VW Polo

Polo on monikäyttöinen ja helppokäyttöinen kaupunkiauto, joka tarjoaa laadukkaan sisustan ja miellyttävän ajotuntuman. Se sopii arkipäivän ajeluun ja pidemmille matkoille, tarjoten hyvän yhdistelmän käytännöllisyyttä ja hillittyä mukavuutta.

Tiedot
BMW X6
VW Polo

Kustannukset ja kulutus

Hinta
102 200 - 179 100 €
Hinta
21 000 - 37 500 €
Kulutus L/100km
7,2 - 12,7 L/100km
Kulutus L/100km
5,1 - 6,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
188 - 288 g/km
CO2
116 - 148 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 240 - 2 445 kg
Omamassa
1 143 - 1 378 kg
Tavaratila
580 L
Tavaratila
351 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
2 004 - 2 019 mm
Leveys
1 751 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
595 - 695 kg
Kantavuus
432 - 457 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
298 - 625 hv
Teho hv
80 - 207 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,9 - 6,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,5 - 15,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
540 - 750 Nm
Vääntömomentti
93 - 320 Nm
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
219 - 460 kW
Teho kW
59 - 152 kW
Iskutilavuus
2 993 - 4 395 cm3
Iskutilavuus
999 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
D, E
Merkki
BMW
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.