VS

BMW X1 vs Porsche 911 Convertible vertailu

Vertaa tehoa (326 hv vs 711 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 500 € vs 167 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW X1 vai Porsche 911 Convertible?

BMW X1 vs Porsche 911 Convertible: tärkeimmät erot

BMW X1

4,2 (6 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • selvästi taloudellisempi
  • huomattavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Porsche 911 Convertible

  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • minimaalisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

X1

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

BMW X1 on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 46 500 € , kun taas Porsche 911 Convertible maksaa 167 800 € . Ero on noin 121 291 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW X1 kuluttaa 2,5 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Porsche 911 Convertible, jonka kulutus on 10,5 L/100km. Ero on noin 8 L/100km.

911 Convertible

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Porsche 911 Convertible tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa711 hv verrattuna 326 hv:een. Ero on noin 385 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Porsche 911 Convertible on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,6 s, kun taas BMW X1 tarvitsee 5,4 s. Ero on noin 2,8 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Porsche 911 Convertible vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 477 Nm:een. Eroa on noin 323 Nm.

X1

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: BMW X1 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Porsche 911 Convertible on minimaalisesti kevyempi – 1 572 kg verrattuna 1 575 kg:een. Painoero on noin 3 kg.

Tavaratilan koossa BMW X1 tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 540 L verrattuna 373 L:een. Ero on noin 167 L.

Kantavuudessa BMW X1 tarjoaa huomattavasti enemmän – 500 kg verrattuna 345 kg:een. Ero on noin 155 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW X1 ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 46 500 €
X1

BMW X1

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 136 - 326 hv
  • Kulutus L/100km : 2,5 - 7,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 81 km
BMW X1
Porsche 911 Convertible

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW X1

BMW X1 on urbaani katumaasturi, joka pakkaa yllättävän käytännöllisyyden ja selkeän premium-tunnelman kompaktimpaan kuoreen. Ajo tuntuu napakalta ja sisätilat on suunniteltu helpottamaan arkea — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa tyylikkään, toimivan ja hieman persoonallisen auton ilman turhaa kikkailua.

Tiedot

Porsche 911 Convertible

Porsche 911 Cabriolet on avoautojen kuninkaallinen: tarkka ohjaus ja klassinen siluetti tekevät joka ajomatkasta näyttämön. Se tarjoaa elämyksen hakijalle katu-uskottavuutta ja ajamisen riemua ilman turhaa meteliä, sopien niin viikonlopun huviin kuin arjen piristykseksi.

Tiedot
BMW X1
Porsche 911 Convertible

Kustannukset ja kulutus

Hinta
46 500 - 67 500 €
Hinta
167 800 - 297 200 €
Kulutus L/100km
2,5 - 7,7 L/100km
Kulutus L/100km
10,5 - 13,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
81 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
57 - 175 g/km
CO2
237 - 310 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Avoauto
Istuimet
5
Istuimet
2 - 4
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 575 - 1 935 kg
Omamassa
1 572 - 1 900 kg
Tavaratila
490 - 540 L
Tavaratila
163 - 373 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 845 mm
Leveys
1 852 - 1 900 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
490 - 500 kg
Kantavuus
195 - 345 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini, Täyshybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
136 - 326 hv
Teho hv
394 - 711 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,6 - 4,7 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
230 - 477 Nm
Vääntömomentti
450 - 800 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
100 - 240 kW
Teho kW
290 - 523 kW
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
Iskutilavuus
2 981 - 3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2 024 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, B
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
BMW
Merkki
Porsche
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.