Vertaa tehoa (727 hv vs 82 hv), tavaratilaa ja hintaa (61 800 € vs 20 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 5 Series Saloon vai Renault Twingo?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Renault Twingo on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 20 700 € , kun taas BMW 5 Series Saloon maksaa 61 800 € . Ero on noin 41 055 €.
Sähköisessä toimintamatkassa Renault Twingo suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 262 km:een, noin 157 km enemmän kuin BMW 5 Series Saloon.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa BMW 5 Series Saloon tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 727 hv verrattuna 82 hv:een. Ero on noin 645 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 5 Series Saloon on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,5 s, kun taas Renault Twingo tarvitsee 12,1 s. Ero on noin 8,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 5 Series Saloon vetää selvästi voimakkaammin, 1 000 Nm verrattuna 175 Nm:een. Eroa on noin 825 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: BMW 5 Series Saloon tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.
Omapainossa Renault Twingo on ratkaisevasti kevyempi – 1 275 kg verrattuna 1 800 kg:een. Painoero on noin 525 kg.
Tavaratilan koossa BMW 5 Series Saloon tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 520 L verrattuna 305 L:een. Ero on noin 215 L.
Kantavuudessa BMW 5 Series Saloon tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 600 kg verrattuna 320 kg:een. Ero on noin 280 kg.
BMW 5 Series Saloon on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 5-sarjan sedan on bisnesluokan taidonnäyte, joka yhdistää hillityn eleganssin ja nautinnollisen ajettavuuden arjen vaatimuksiin. Ohjaamossa kaikki tuntuu harkitulta: mukavuus ja huomaamaton luksus tekevät pitkistäkin siirtymistä miellyttäviksi — ja pysäköintipaikalla hyvä maku herättää aina kiinnostusta.
TiedotTwingo on pirteä kaupunkipikkuauto, joka kääntyy ketterästi ja pitää kuljettajan mielialan korkealla jopa ruuhkassa. Sisältä se on käytännöllinen ja yllättävän tilava, ja sen leikkisä luonne tekee arkiajoista hauskempia — oiva valinta kaupunkielämään ilman turhaa fanfaaria.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
61 800 - 151 300 €
|
Hinta
20 700 - 22 500 €
|
|
Kulutus L/100km
2,1 - 5,8 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
13,1 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
67 - 105 km
|
Sähköinen toimintasäde
260 - 262 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
48 - 152 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Sedan
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 800 - 2 515 kg
|
Omamassa
1 275 - 1 294 kg
|
|
Tavaratila
466 - 520 L
|
Tavaratila
305 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 900 - 1 970 mm
|
Leveys
1 720 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
425 - 600 kg
|
Kantavuus
301 - 320 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
197 - 727 hv
|
Teho hv
82 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,5 - 7,5 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,1 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
330 - 1 000 Nm
|
Vääntömomentti
175 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 8
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
145 - 535 kW
|
Teho kW
60 kW
|
|
Iskutilavuus
1 995 - 4 395 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 023 - 2 026
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E, B, C
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
Renault
|