VS

BMW 4 Series Coupe vs Mercedes G Class vertailu

Vertaa tehoa (530 hv vs 605 hv), tavaratilaa ja hintaa (55 500 € vs 129 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 4 Series Coupe vai Mercedes G Class?

BMW 4 Series Coupe vs Mercedes G Class: tärkeimmät erot

BMW 4 Series Coupe

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
  • merkittävästi kevyempi
Tiedot

Mercedes G Class

  • jonkin verran enemmän tehoa
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

4 Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

BMW 4 Series Coupe on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 55 500 € , kun taas Mercedes G Class maksaa 129 600 € . Ero on noin 74 041 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 4 Series Coupe kuluttaa 4,8 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Mercedes G Class, jonka kulutus on 8,7 L/100km. Ero on noin 3,9 L/100km.

G Class

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Mercedes G Class tarjoaa jonkin verran enemmän tehoa605 hv verrattuna 530 hv:een. Ero on noin 75 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 4 Series Coupe on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,5 s, kun taas Mercedes G Class tarvitsee 4,4 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes G Class vetää selvästi voimakkaammin, 1 164 Nm verrattuna 700 Nm:een. Eroa on noin 464 Nm.

4 Series Coupe

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Mercedes G Class tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa BMW 4 Series Coupe on merkittävästi kevyempi – 1 600 kg verrattuna 2 485 kg:een. Painoero on noin 885 kg.

Tavaratilan koossa Mercedes G Class tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 640 L verrattuna 440 L:een. Ero on noin 200 L.

Kantavuudessa Mercedes G Class tarjoaa merkittävästi enemmän – 715 kg verrattuna 415 kg:een. Ero on noin 300 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mercedes G Class vain pieni etu objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 129 600 €
G Class

Mercedes G Class

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 387 - 605 hv
  • Kulutus L/100km : 8,7 - 14,7 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 28 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 479 km
BMW 4 Series Coupe
Mercedes G Class

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 4 Series Coupe

BMW 4-sarja Coupé on tyylikäs ja lihaksikas coupe, joka vetää katseet puoleensa sekä kaupunkikujilla että maantiellä. Ohjaamossa kaikki tuntuu suunnitellulta kuljettajalle — ajamisen ilo on läsnä ilman turhaa huutamista, joten tämä on oivallinen valinta, jos kaipaat näyttävää mutta käytännöllistä arjen piristettä.

Tiedot

Mercedes G Class

G-sarja on maastoautojen vanha kuningas: jykevä, uhkea ja täysin tietoinen omasta statuksestaan. Se yhdistää luksuksen ja röyhkeän maastokyvyn tavalla, joka vetoaa ostajaan, joka haluaa sekä arjen mukavuutta että näyttävää persoonaa ilman kompromisseja.

Tiedot
BMW 4 Series Coupe
Mercedes G Class

Kustannukset ja kulutus

Hinta
55 500 - 112 700 €
Hinta
129 600 - 207 900 €
Kulutus L/100km
4,8 - 10 L/100km
Kulutus L/100km
8,7 - 14,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
28 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
479 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
126 - 226 g/km
CO2
0 - 336 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Coupé
Kori
Maastoauto
Istuimet
4
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 600 - 1 895 kg
Omamassa
2 485 - 3 085 kg
Tavaratila
440 L
Tavaratila
640 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 852 - 1 887 mm
Leveys
1 931 - 1 984 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
355 - 415 kg
Kantavuus
115 - 715 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Sähkö
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
184 - 530 hv
Teho hv
387 - 605 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,5 - 7,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,4 - 5,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
300 - 700 Nm
Vääntömomentti
760 - 1 164 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Teho kW
135 - 390 kW
Teho kW
285 - 445 kW
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
2 989 - 3 982 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G
CO2-tehokkuusluokka
G, A
Merkki
BMW
Merkki
Mercedes-Benz
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.