Vertaa tehoa (530 hv vs 750 hv), tavaratilaa ja hintaa (64 000 € vs 312 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 4 Series Convertible vai McLaren Super Series Coupe?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
BMW 4 Series Convertible on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 64 000 € , kun taas McLaren Super Series Coupe maksaa 312 600 € . Ero on noin 248 626 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 4 Series Convertible kuluttaa 5,2 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin McLaren Super Series Coupe, jonka kulutus on 12,2 L/100km. Ero on noin 7 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa McLaren Super Series Coupe tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa – 750 hv verrattuna 530 hv:een. Ero on noin 220 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Super Series Coupe on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas BMW 4 Series Convertible tarvitsee 3,7 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: McLaren Super Series Coupe vetää hieman voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 700 Nm:een. Eroa on noin 100 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: BMW 4 Series Convertible tarjoaa enemmän paikkoja – 4 vs. 2.
Omapainossa McLaren Super Series Coupe on ilmeisesti kevyempi – 1 389 kg verrattuna 1 765 kg:een. Painoero on noin 376 kg.
Tavaratilan koossa BMW 4 Series Convertible tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 385 L verrattuna 210 L:een. Ero on noin 175 L.
BMW 4 Series Convertible antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 4-sarjan Cabriolet on tyylikäs avoauto, joka yhdistää urheilullisen ajotuntuman ja arjen hillityn luksuksen. Katto aukeaa vaivattomasti ja muuttaa auton hetkessä kaupunkikruiserista pitkän matkan nautiskelijaksi — täydellinen valinta, kun haluat näyttää hyvältä ja nauttia ilmasta ilman liiallista pröystäilyä.
TiedotMcLaren Super Series Coupé on puhdasverinen urheiluauto, jonka terävälinjainen kori ja raakaa ajamisen riemua välittävä ohjaustuntuma kertovat heti, että kyseessä on todellinen kuljettajan auto. Se ei ole järkivalinta arjen rutiineihin — se on omistushankinta intohimolla, joka pysäyttää katseet ja nostaa hymyn huulille joka kerta kun painat starttia.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
64 000 - 118 900 €
|
Hinta
312 600 €
|
|
Kulutus L/100km
5,2 - 10,2 L/100km
|
Kulutus L/100km
12,2 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
136 - 231 g/km
|
CO2
276 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Avoauto
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 765 - 2 055 kg
|
Omamassa
1 389 kg
|
|
Tavaratila
385 L
|
Tavaratila
210 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 852 - 1 887 mm
|
Leveys
2 161 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
345 - 420 kg
|
Kantavuus
-
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
184 - 530 hv
|
Teho hv
750 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,7 - 8,2 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
300 - 700 Nm
|
Vääntömomentti
800 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
|
Teho kW
135 - 390 kW
|
Teho kW
552 kW
|
|
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
|
Iskutilavuus
3 994 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E, F, G
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
McLaren
|