VS

BMW 3 Series Touring vs Skoda Scala vertailu

Vertaa tehoa (530 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (49 900 € vs 26 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 3 Series Touring vai Skoda Scala?

BMW 3 Series Touring vs Skoda Scala: tärkeimmät erot

BMW 3 Series Touring

4,3 (1 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • minimaalisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Skoda Scala

4,9 (7 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

3 Series Touring

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Skoda Scala on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 26 100 € , kun taas BMW 3 Series Touring maksaa 49 900 € . Ero on noin 23 862 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 3 Series Touring kuluttaa 2,5 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Skoda Scala, jonka kulutus on 5 L/100km. Ero on noin 2,5 L/100km.

Scala

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa BMW 3 Series Touring tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa530 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 380 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 3 Series Touring on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,6 s, kun taas Skoda Scala tarvitsee 8,2 s. Ero on noin 4,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 3 Series Touring vetää merkittävästi voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 250 Nm:een. Eroa on noin 450 Nm.

3 Series Touring

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Skoda Scala on ilmeisesti kevyempi – 1 199 kg verrattuna 1 650 kg:een. Painoero on noin 451 kg.

Tavaratilan koossa BMW 3 Series Touring tarjoaa minimaalisesti enemmän tilaa – 500 L verrattuna 467 L:een. Ero on noin 33 L.

Kantavuudessa BMW 3 Series Touring tarjoaa lievästi enemmän – 520 kg verrattuna 431 kg:een. Ero on noin 89 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 3 Series Touring hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 49 900 €
3 Series Touring

BMW 3 Series Touring

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 150 - 530 hv
  • Kulutus L/100km : 2,5 - 10,3 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 91 - 97 km
BMW 3 Series Touring
Skoda Scala

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 3 Series Touring

BMW 3-sarjan Touring on ajettavuudeltaan urheilullinen farmari, joka yhdistää tarkasti ohjautuvan alustan ja hillityn, mutta arvokkaan muotoilun. Tavaratila ja arkipäivän käytettävyys pitävät huolen siitä, että se sopii sekä työmatkoille että viikonloppureissuille — jos kaipaat premium-tuntumaa ilman turhaa prameilua, tämä on vahva ehdokas.

Tiedot

Skoda Scala

Skoda Scala on arjen nerokas hatchback, joka yhdistää tilan, käytännöllisyyden ja hillityn tyylin fiksuksi valinnaksi. Ajettavuudeltaan se on mutkaton ja mukava, eikä se koreile turhilla krumeluureilla — täydellinen kumppani niille, jotka haluavat järkeä ja ripauksen persoonallisuutta.

Tiedot
BMW 3 Series Touring
Skoda Scala

Kustannukset ja kulutus

Hinta
49 900 - 111 700 €
Hinta
26 100 - 38 300 €
Kulutus L/100km
2,5 - 10,3 L/100km
Kulutus L/100km
5 - 5,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
91 - 97 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
57 - 233 g/km
CO2
114 - 126 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 650 - 2 025 kg
Omamassa
1 199 - 1 271 kg
Tavaratila
410 - 500 L
Tavaratila
467 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 827 - 1 903 mm
Leveys
1 793 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
430 - 520 kg
Kantavuus
403 - 431 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
150 - 530 hv
Teho hv
95 - 150 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,6 - 8,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,2 - 10,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 700 Nm
Vääntömomentti
175 - 250 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
110 - 390 kW
Teho kW
70 - 110 kW
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
999 - 1 498 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G, B
CO2-tehokkuusluokka
C, D
Merkki
BMW
Merkki
Skoda
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.