VS

BMW 2 Series vs VW Polo vertailu

Vertaa tehoa (530 hv vs 207 hv), tavaratilaa ja hintaa (47 600 € vs 21 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 2 Series vai VW Polo?

BMW 2 Series vs VW Polo: tärkeimmät erot

BMW 2 Series

  • selvästi enemmän tehoa
  • melkein huomaamattomasti taloudellisempi
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • hieman enemmän tavaratilaa
Tiedot

VW Polo

4,1 (3 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • huomattavasti kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

2 Series

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

VW Polo on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 21 000 € , kun taas BMW 2 Series maksaa 47 600 € . Ero on noin 26 639 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 2 Series kuluttaa 4,9 L/100km ja on siten melkein huomaamattomasti taloudellisempi kuin VW Polo, jonka kulutus on 5,1 L/100km. Ero on noin 0,2 L/100km.

Polo

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa BMW 2 Series tarjoaa selvästi enemmän tehoa530 hv verrattuna 207 hv:een. Ero on noin 323 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 2 Series on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas VW Polo tarvitsee 6,5 s. Ero on noin 2,7 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 2 Series vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 650 Nm verrattuna 320 Nm:een. Eroa on noin 330 Nm.

2 Series

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: VW Polo tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa VW Polo on huomattavasti kevyempi – 1 143 kg verrattuna 1 560 kg:een. Painoero on noin 417 kg.

Tavaratilan koossa BMW 2 Series tarjoaa hieman enemmän tilaa – 390 L verrattuna 351 L:een. Ero on noin 39 L.

Kantavuudessa VW Polo tarjoaa lievästi enemmän – 457 kg verrattuna 400 kg:een. Ero on noin 57 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 2 Series antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 47 600 €
2 Series

BMW 2 Series

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
  • Vaihteisto : Automaatti, Manuel
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 156 - 530 hv
  • Kulutus L/100km : 4,9 - 10 L/100km
BMW 2 Series
VW Polo

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 2 Series

BMW 2-sarja on tiukasti ohjautuva ja selvästi ajamisen ilosta kertova kompakti coupé, jonka muotoilu herättää katseita ja lupaa hauskoja kilometrejä ratin takana. Sisällä tunnelma on laadukas ja kuljettajakeskeinen, joten se sopii ostajalle joka arvostaa ajonautintoa enemmän kuin maksimikapasiteettia.

Tiedot

VW Polo

Polo on taitava kaupunkiauto, joka puree arjen pulmiin ketteryydellään ja yllättävän premium-tuntumalla. Sisältä se on fiksu ja käytännöllinen valinta — ostajalle joka haluaa huolettomuutta ja pientä iloa arkeen, Polo tarjoaa juuri sitä.

Tiedot
BMW 2 Series
VW Polo

Kustannukset ja kulutus

Hinta
47 600 - 119 800 €
Hinta
21 000 - 37 500 €
Kulutus L/100km
4,9 - 10 L/100km
Kulutus L/100km
5,1 - 6,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
129 - 226 g/km
CO2
116 - 148 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Coupé
Kori
Viistoperä
Istuimet
4
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 560 - 1 830 kg
Omamassa
1 143 - 1 378 kg
Tavaratila
390 L
Tavaratila
351 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 838 - 1 887 mm
Leveys
1 751 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
350 - 400 kg
Kantavuus
432 - 457 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
156 - 530 hv
Teho hv
80 - 207 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 8,7 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,5 - 15,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 650 Nm
Vääntömomentti
93 - 320 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
115 - 390 kW
Teho kW
59 - 152 kW
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
999 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
D, E, G
CO2-tehokkuusluokka
D, E
Merkki
BMW
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.