Vertaa tehoa (326 hv vs 280 hv), tavaratilaa ja hintaa (38 300 € vs 26 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 2 Series Active Tourer vai Toyota Yaris?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Toyota Yaris on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 26 600 € , kun taas BMW 2 Series Active Tourer maksaa 38 300 € . Ero on noin 11 723 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 2 Series Active Tourer kuluttaa 2,9 L/100km ja on siten erottuvasti taloudellisempi kuin Toyota Yaris, jonka kulutus on 3,8 L/100km. Ero on noin 0,9 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa BMW 2 Series Active Tourer tarjoaa hieman enemmän tehoa – 326 hv verrattuna 280 hv:een. Ero on noin 46 hv.
Molemmat kiihtyvät lähes yhtä nopeasti – 5,5 s 0–100 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 2 Series Active Tourer vetää hieman voimakkaammin, 477 Nm verrattuna 390 Nm:een. Eroa on noin 87 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Toyota Yaris on merkittävästi kevyempi – 1 090 kg verrattuna 1 545 kg:een. Painoero on noin 455 kg.
Tavaratilan koossa BMW 2 Series Active Tourer tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 470 L verrattuna 286 L:een. Ero on noin 184 L.
Kantavuudessa Toyota Yaris tarjoaa hieman enemmän – 525 kg verrattuna 505 kg:een. Ero on noin 20 kg.
BMW 2 Series Active Tourer voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 2-sarjan Active Tourer on käytännöllinen ja urbaani perheauto, joka yhdistelee premium-tuntua ja arjen järkevyyttä tyylikkääseen pakettiin. Ajettavuus yllättää ketteryydellään, sisätila on fiksusti suunniteltu ja se sopii erinomaisesti niille, jotka haluavat yhden auton perheen ja kaupungin tarpeisiin — ei mikään urheiluauto, mutta arjen sankari.
TiedotYaris on kompakti veijari kaupungissa, joka yllättää älykkäällä käytännöllisyydellään ja pirteällä luonteellaan. Se tarjoaa vaivattoman arjen kumppanin ilman turhia krumeluureja — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa fiksun ja huolettoman auton.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
38 300 - 58 900 €
|
Hinta
26 600 - 49 600 €
|
|
Kulutus L/100km
2,9 - 6,2 L/100km
|
Kulutus L/100km
3,8 - 8,7 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
82 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
65 - 140 g/km
|
CO2
87 - 197 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
MPV
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4 - 5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 545 - 1 920 kg
|
Omamassa
1 090 - 1 356 kg
|
|
Tavaratila
406 - 470 L
|
Tavaratila
141 - 286 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 824 mm
|
Leveys
1 745 - 1 805 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
465 - 505 kg
|
Kantavuus
289 - 525 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Manuaalivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
122 - 326 hv
|
Teho hv
116 - 280 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 10,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 9,7 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
230 - 477 Nm
|
Vääntömomentti
390 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
|
Teho kW
90 - 240 kW
|
Teho kW
85 - 206 kW
|
|
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
|
Iskutilavuus
1 490 - 1 618 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E, D, B
|
CO2-tehokkuusluokka
B, G
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
Toyota
|