Vertaa tehoa (326 hv vs 299 hv), tavaratilaa ja hintaa (38 300 € vs 46 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 2 Series Active Tourer vai MG MGS9?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
BMW 2 Series Active Tourer on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 38 300 € , kun taas MG MGS9 maksaa 46 900 € . Ero on noin 8 586 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: MG MGS9 kuluttaa 2,4 L/100km ja on siten huomattavasti taloudellisempi kuin BMW 2 Series Active Tourer, jonka kulutus on 2,9 L/100km. Ero on noin 0,5 L/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa MG MGS9 suoriutuu vähän paremmin: se yltää jopa 100 km:een, noin 18 km enemmän kuin BMW 2 Series Active Tourer.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa BMW 2 Series Active Tourer tarjoaa minimaalisesti enemmän tehoa – 326 hv verrattuna 299 hv:een. Ero on noin 27 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 2 Series Active Tourer on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,5 s, kun taas MG MGS9 tarvitsee 9,6 s. Ero on noin 4,1 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 2 Series Active Tourer vetää jonkin verran voimakkaammin, 477 Nm verrattuna 390 Nm:een. Eroa on noin 87 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: MG MGS9 tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.
Omapainossa BMW 2 Series Active Tourer on huomattavasti kevyempi – 1 545 kg verrattuna 2 160 kg:een. Painoero on noin 615 kg.
Tavaratilan koossa BMW 2 Series Active Tourer tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 470 L verrattuna 332 L:een. Ero on noin 138 L.
Kantavuudessa MG MGS9 tarjoaa tuskin enemmän – 557 kg verrattuna 505 kg:een. Ero on noin 52 kg.
BMW 2 Series Active Tourer antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 2-sarjan Active Tourer on käytännöllinen ja urbaani perheauto, joka yhdistelee premium-tuntua ja arjen järkevyyttä tyylikkääseen pakettiin. Ajettavuus yllättää ketteryydellään, sisätila on fiksusti suunniteltu ja se sopii erinomaisesti niille, jotka haluavat yhden auton perheen ja kaupungin tarpeisiin — ei mikään urheiluauto, mutta arjen sankari.
TiedotMG MGS9 on tyylikkäästi muotoiltu ja miellyttävä ajaa, yhdistäen riittävän urheilullisuuden ja arjen mukavuuden. Se sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmille matkoille, ja tarjoaa käytännölliset tilaratkaisut sekä houkuttelevan vaihtoehdon ostajalle.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
38 300 - 58 900 €
|
Hinta
46 900 - 50 800 €
|
|
Kulutus L/100km
2,9 - 6,2 L/100km
|
Kulutus L/100km
2,4 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
82 km
|
Sähköinen toimintasäde
100 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
65 - 140 g/km
|
CO2
54 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
MPV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
7
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 545 - 1 920 kg
|
Omamassa
2 160 kg
|
|
Tavaratila
406 - 470 L
|
Tavaratila
332 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 824 mm
|
Leveys
1 967 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
465 - 505 kg
|
Kantavuus
557 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
122 - 326 hv
|
Teho hv
299 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 10,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,6 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
230 - 477 Nm
|
Vääntömomentti
390 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
90 - 240 kW
|
Teho kW
220 kW
|
|
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
|
Iskutilavuus
1 496 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E, D, B
|
CO2-tehokkuusluokka
B
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
MG
|