VS

BMW 2 Series Active Tourer vs BMW 4 Series Coupe vertailu

Vertaa tehoa (326 hv vs 530 hv), tavaratilaa ja hintaa (38 300 € vs 55 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 2 Series Active Tourer vai BMW 4 Series Coupe?

BMW 2 Series Active Tourer vs BMW 4 Series Coupe: tärkeimmät erot

BMW 2 Series Active Tourer

4,1 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
  • hieman enemmän tavaratilaa
Tiedot

BMW 4 Series Coupe

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • huomattavasti enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

2 Series Active Tourer

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

BMW 2 Series Active Tourer on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 38 300 € , kun taas BMW 4 Series Coupe maksaa 55 500 € . Ero on noin 17 245 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 2 Series Active Tourer kuluttaa 2,9 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin BMW 4 Series Coupe, jonka kulutus on 4,8 L/100km. Ero on noin 1,9 L/100km.

4 Series Coupe

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BMW 4 Series Coupe tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa530 hv verrattuna 326 hv:een. Ero on noin 204 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 4 Series Coupe on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,5 s, kun taas BMW 2 Series Active Tourer tarvitsee 5,5 s. Ero on noin 2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 4 Series Coupe vetää selvästi voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 477 Nm:een. Eroa on noin 223 Nm.

2 Series Active Tourer

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: BMW 2 Series Active Tourer tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa BMW 2 Series Active Tourer on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 545 kg verrattuna 1 600 kg:een. Painoero on noin 55 kg.

Tavaratilan koossa BMW 2 Series Active Tourer tarjoaa hieman enemmän tilaa – 470 L verrattuna 440 L:een. Ero on noin 30 L.

Kantavuudessa BMW 2 Series Active Tourer tarjoaa jonkin verran enemmän – 505 kg verrattuna 415 kg:een. Ero on noin 90 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 2 Series Active Tourer vain pieni etu objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 38 300 €
2 Series Active Tourer

BMW 2 Series Active Tourer

  • Moottorityyppi : Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 122 - 326 hv
  • Kulutus L/100km : 2,9 - 6,2 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 82 km
BMW 2 Series Active Tourer
BMW 4 Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 2 Series Active Tourer

BMW 2-sarjan Active Tourer on käytännöllinen ja urbaani perheauto, joka yhdistelee premium-tuntua ja arjen järkevyyttä tyylikkääseen pakettiin. Ajettavuus yllättää ketteryydellään, sisätila on fiksusti suunniteltu ja se sopii erinomaisesti niille, jotka haluavat yhden auton perheen ja kaupungin tarpeisiin — ei mikään urheiluauto, mutta arjen sankari.

Tiedot

BMW 4 Series Coupe

BMW 4-sarja Coupé on tyylikäs ja lihaksikas coupe, joka vetää katseet puoleensa sekä kaupunkikujilla että maantiellä. Ohjaamossa kaikki tuntuu suunnitellulta kuljettajalle — ajamisen ilo on läsnä ilman turhaa huutamista, joten tämä on oivallinen valinta, jos kaipaat näyttävää mutta käytännöllistä arjen piristettä.

Tiedot
BMW 2 Series Active Tourer
BMW 4 Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
38 300 - 58 900 €
Hinta
55 500 - 112 700 €
Kulutus L/100km
2,9 - 6,2 L/100km
Kulutus L/100km
4,8 - 10 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
82 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
65 - 140 g/km
CO2
126 - 226 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
MPV
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 545 - 1 920 kg
Omamassa
1 600 - 1 895 kg
Tavaratila
406 - 470 L
Tavaratila
440 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 824 mm
Leveys
1 852 - 1 887 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
465 - 505 kg
Kantavuus
355 - 415 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
122 - 326 hv
Teho hv
184 - 530 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 10,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,5 - 7,5 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
230 - 477 Nm
Vääntömomentti
300 - 700 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Teho kW
90 - 240 kW
Teho kW
135 - 390 kW
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
E, D, B
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G
Merkki
BMW
Merkki
BMW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.