VS

BMW 1 Series vs Ferrari 12Cilindri Coupe vertailu

Vertaa tehoa (300 hv vs 830 hv), tavaratilaa ja hintaa (35 700 € vs 411 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 1 Series vai Ferrari 12Cilindri Coupe?

BMW 1 Series vs Ferrari 12Cilindri Coupe: tärkeimmät erot

BMW 1 Series

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • minimaalisesti kevyempi
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Ferrari 12Cilindri Coupe

  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

1 Series

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

BMW 1 Series on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 35 700 € , kun taas Ferrari 12Cilindri Coupe maksaa 411 600 € . Ero on noin 375 907 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 1 Series kuluttaa 4,3 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Ferrari 12Cilindri Coupe, jonka kulutus on 15,5 L/100km. Ero on noin 11,2 L/100km.

12Cilindri Coupe

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Ferrari 12Cilindri Coupe tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa830 hv verrattuna 300 hv:een. Ero on noin 530 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ferrari 12Cilindri Coupe on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas BMW 1 Series tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ferrari 12Cilindri Coupe vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 678 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 278 Nm.

1 Series

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: BMW 1 Series tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa BMW 1 Series on minimaalisesti kevyempi – 1 465 kg verrattuna 1 560 kg:een. Painoero on noin 95 kg.

Tavaratilan koossa BMW 1 Series tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 380 L verrattuna 270 L:een. Ero on noin 110 L.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 1 Series voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 35 700 €
1 Series

BMW 1 Series

  • Moottorityyppi : Diesel, Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 122 - 300 hv
  • Kulutus L/100km : 4,3 - 7,6 L/100km
BMW 1 Series
Ferrari 12Cilindri Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 1 Series

BMW 1-sarja tarjoaa kompaktiin koriin pakattua ajamisen iloa ja tyylikkyyttä, joka tekee arjen liikenteestä hitusen nautinnollisempaa. Ohjaamo on kuljettajalle suunnattu ja viimeistely tuntuu arvokkaalta, joten se on loistava valinta niille, jotka haluavat käytännöllisyyttä ilman tylsyyttä — ja ripauksen BMW-imagoa.

Tiedot

Ferrari 12Cilindri Coupe

Ferrarin kaksitoistasilinterinen coupé on enemmän tunne kuin kulkupeli — se yhdistää huomiota herättävät linjat ja dramaattisen äänimaailman tavalla, joka saa sydämen lyömään vähän kovempaa. Ohjaustuntuma on tarkka ja nautinnollinen, ja tämä auto sopii ostajalle, joka haluaa näyttävää statusta ja puhdasta ajoilua ilman turhaa arkipäiväisyyttä.

Tiedot
BMW 1 Series
Ferrari 12Cilindri Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
35 700 - 63 100 €
Hinta
411 600 €
Kulutus L/100km
4,3 - 7,6 L/100km
Kulutus L/100km
15,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
112 - 173 g/km
CO2
353 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
92 L

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
2
Omamassa
1 465 - 1 625 kg
Omamassa
1 560 kg
Tavaratila
300 - 380 L
Tavaratila
270 L
Pituus
-
Pituus
4 733 mm
Leveys
1 800 mm
Leveys
1 980 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 292 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
475 - 510 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel, Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
122 - 300 hv
Teho hv
830 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 9,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
340 km/h
Vääntömomentti
230 - 400 Nm
Vääntömomentti
678 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
12
Teho kW
90 - 221 kW
Teho kW
611 kW
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
Iskutilavuus
6 496 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
D, C, F
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
BMW
Merkki
Ferrari
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.